Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W sercu Krakowa – cykl podcastów Międzynarodowego Centrum Kultury

13 podcastów „W sercu Krakowa” to stworzony przez Międzynarodowe Centrum Kultury cykl ciekawych opowieści z krakowskiego Rynku, które przybliżają dzieje poszczególnych kamienic, przywołują szczegóły z życia jego dawnych mieszkańców, przypominają o bezcennym dziedzictwie materialnym i niematerialnym. Przede wszystkim zaś pokazują Kraków jako miejsce szczególne na mapie Europy Środkowej.

Fot. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Sercem dawnej stolicy Polski jest Rynek Główny. To tutaj znajduje się kamienica „Pod Kruki”, siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury. Z okien tego budynku roztacza się widok na największy plac handlowy średniowiecznej Europy, od setek lat miejsce przecięcia szlaków kupieckich, wymiany towarów i idei, miejsce spotkań przedstawicielek i przedstawicieli różnych wyznań, kultur i narodowości. Od chwili założenia w 1257 roku Rynek Główny jest żywym zapisem historii polskiej państwowości i dziejów miasta oraz jego mieszkańców, ich kultury i obyczajów. „W sercu Krakowa” to seria podcastów będących zaproszeniem do poznawania tych historii.

W czasie pandemii, gdy zamknięto granice, a ruch turystyczny zamarł, centrum Krakowa z dnia na dzień opustoszało. Po raz pierwszy od wielu lat zaistniała okazja, by zobaczyć krakowski Rynek w jego czystej, doskonałej formie i przypomnieć sobie, jaki jest piękny. Teraz, gdy do serca Krakowa powoli wraca życie, MCK pragnie zachęcić do odkrywania na nowo tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną pocztówką.

Spacerując po płycie Rynku Głównego i odwiedzając poszczególne budynki, odkrywamy kolejne warstwy dziejów Krakowa, poznajemy związane z Rynkiem legendy, dowiadujemy się o ludziach, którzy kiedyś tutaj mieszkali bądź odwiedzali miasto, uczymy się o dziejach sztuki i kultury. W ten sposób dziedzictwo kulturowe Krakowa staje się wehikułem, zabierających w podróż po epokach i miejscach. Staje się też lustrem, w którym obraz Krakowa można skonfrontować z historią wielu innych miast Europy Środkowej.

Cykl podcastów jest także odpowiedzią na akcję „Bądź turystą w swoim mieście” zainicjowaną przez Prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie życia do historycznego centrum, a także poznanie tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną atrakcją, a dzisiaj potrzebuje nowej definicji.

Lista tytułów:

 1. Jedyny taki Rynek!
 2. Lajkonik i spętany Eros
 3. Wojciech, Wit i trąbka hejnalisty
 4. Sukiennice — pępek miasta
 5. Kamienica Czynciela — Wyspiański patrzy
 6. Kamienica Szara — rodzynki z migdałami
 7. Kamienica Hetmańska — dom królów
 8. Kamienica Jabłonowskich-Potockich — arystokraci i ich pupile
 9. Kamienica „Pod Kruki” — pierwszy salon miasta
 10. Pałac „Pod Baranami” — nie tylko Piwnica
 11. Pałac Spiski — Twardowski nad Tatrami
 12. Pałac „Krzysztofory” — skarby diabła Boruty
 13. Kamienica „Feniks” — kabaret i blichtr PRL-u

Wszystkie podcasty w ramach cyklu „W sercu Krakowa”

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-19
Data aktualizacji: 2020-08-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat