Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wysokie temperatury a dorożki na Rynku Głównym

Z powodu wysokich temperatur wprowadzony został zakaz postoju stałego oraz przejazdu przez Rynek Główny dla dorożek konnych – zakaz obwiązuje od 11 sierpnia w godz. 9.00–18.00 do odwołania.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Miasto zobowiązało również powożących do korzystania z wyznaczonych postojów zastępczych oraz dodatkowego regularnego pojenia koni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie mówiące o tym, że temperatura maksymalna może osiągnąć od 29 do 31 st. C.

Dorożkarze mają też obowiązek śledzić komunikaty i ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – w szczególności alerty drugiego/ trzeciego stopnia w zakresie prognozy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, dotyczących upału na terenie Krakowa, ponieważ wtedy postój stały na Rynku Głównym zostaje zamknięty.

Powyższe zasady wynikają z umów zawartych pomiędzy Gminą Miejską Kraków a dorożkarzami.

Wydział Spraw Administracyjnych regularnie prowadzi działania mające na celu poprawę dobrostanu koni. Oprócz powyższych uregulowań, dotyczą one m.in.:

  • restrykcyjnych zapisów umownych,
  • ograniczenia liczby dni wjazdu dorożek do Rynku Głównego, tzn. konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (12–15 dni w miesiącu),
  • ograniczenia godzin wjazdu – 12 godzin na dobę,
  • regularnie prowadzonych kontroli,
  • współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami,
  • ograniczenia liczby przewożonych osób dorożką (do czterech),
  • ograniczenia gabarytów dorożek,
  • szkoleń prowadzonych przez specjalistów organizowanych co najmniej raz w roku,
  • obowiązku posiadania aktualnych badań lekarsko-weterynaryjnych.

Przedsiębiorcy dorożkarze regularnie poją i karmią konie na postojach. Fakt ten niejednokrotnie można zaobserwować, przebywając w Rynku Głównym w Krakowie. Wpisy w paszportach koni, wykonywane regularnie przez lekarzy weterynarii świadczą, że konie są zdrowe i dobrze odżywione. Jednocześnie ogólny stan kondycyjny tych zwierząt wskazuje na jakość sprawowanej nad nimi opieki przez ich właścicieli. Przez fachowców jest on oceniany na więcej niż dobry.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań dotyczących warunków pracy koni dorożkarskich. Dostępne są one w Biuletynie Informacji Publicznej UMK.

pokaż metkę
Autor: Grażyna Rokita
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-11
Data aktualizacji: 2020-08-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat