Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podgórki Tynieckie: trwa budowa cmentarza

W Podgórkach Tynieckich trwa budowa cmentarza komunalnego wraz z kolumbarium i niezbędną infrastrukturą. Na finiszu jest też realizacja tzw. budynku administracyjnego ceremonialnego, gdzie odbywać się będą ostatnie pożegnania zmarłych.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Przypomnijmy – zimą tego roku wydane zostało pozwolenie na budowę dla kolejnego etapu inwestycji cmentarnej w Podgórkach Tynieckich. Decyzja dotyczy około 4-hektarowego obszaru, który w ciągu kilku najbliższych lat zamieni się w cmentarz komunalny wraz z kolumbarium oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, oświetleniem parkowym, alejkami.

Obecnie trwa budowa cmentarza na około 2 hektarach: widać już zarys przyszłej nekropolii – wykonywane są alejki, zabezpieczane są skarpy. Wcześniej ułożona została infrastruktura podziemna, m.in. odwodnienie i instalacja oświetleniowa. Wykonawca rozpoczął też przygotowania do budowy kolumbarium.

 

Równolegle prowadzone są roboty związane z budową domu pożegnań. Budynek będzie wyposażony w całą potrzebną infrastrukturę: oprócz miejsca, gdzie odbywać się będą nabożeństwa i inne formy pożegnań zmarłych, będą tam sanitariaty oraz punkty zakupu zniczy i kwiatów. Realizacja tego obiektu jest już na ukończeniu: trwa tynkowanie elewacji zewnętrznych, malowane są ściany wewnątrz, układane płytki naścienne i terakota. Nowobudowany dom pożegnań będzie budynkiem parterowym o powierzchni całkowitej 725 m2. Kubatura obiektu wyniesie 3120 m3. Prace przy budowie pierwszego fragmentu cmentarza oraz budynku ceremonialnego mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy - inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w trybie koncesji na roboty budowlane, we współpracy pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch. W pierwszym etapie powstała spopielarnia zwłok. Instalacja została uruchomiona w 2016 roku.

Na decyzję Miasta o lokalizacji tego rodzaju inwestycji w tym rejonie Krakowa miał wpływ przede wszystkim fakt, że południowo-zachodnia część miasta to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, który pozbawiony jest miejsca, gdzie pochować można najbliższych. Kraków był też do niedawna jednym z niewielu dużych miast pozbawionych instalacji do spopielania, a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku.

Wartość całego projektu to 24,5 mln zł. Koszty pokrywa partner prywatny, który będzie pobierać przez kilkadziesiąt lat korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej, wykonało parking dla 89 samochodów. Przy okazji, urzędnicy nasadzili w tym rejonie ponad 200 drzew.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-31
Data aktualizacji: 2020-07-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat