Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gdzie powinien trafić certyfikat „Miejsca Przyjaznego Rodzinom z Dziećmi”?

Jeszcze tylko dziś można zgłaszać kandydatury do tytułu krakowskich „Miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi”. Celem plebiscytu jest wyróżnienie i promowanie krakowskich miejsc dostosowanych do potrzeb rodzin, a także docenienie instytucji i firm tworzących dla nich udogodnienia. Znasz takie miejsca lub instytucje? Nie zwlekaj, to ostatni moment na zgłoszenia.

Fot. materiały prasowe

Plebiscyt „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” pokazuje i promuje rozwiązania które odpowiadają na potrzeby krakowskich rodzin z dziećmi w różnym wieku. Realizowany jest w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę” objętej honorowym patronatem prezydenta Krakowa.

Konkurs pokazuje, jak ważne jest, by miejsca, z których rodziny z dziećmi korzystają na co dzień, takie jak na przykład sklepy, urzędy, miejsca rozrywki i rekreacji, instytucje kultury, a także obiekty mieszkalne czy oferta firm usługowych, były odpowiednio przystosowane do potrzeb rodzin, by myślenie o tych potrzebach było w naszym mieście standardem.

 

– Trwa druga edycja plebiscytu „Miejsca Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Chcemy pokazać i promować miejsca, gdzie rodziny z dziećmi są mile widziane i oczekiwane, gdzie mogą czuć się dobrze i komfortowo, gdzie panuje atmosfera zbliżona do rodzinnej. Jednocześnie chcemy promować naszych partnerów, którzy właśnie takie miejsca tworzą i zachęcać wszystkich do brania pod uwagę potrzeb tej ważnej grupy mieszkańców naszego miasta, którą stanowią rodziny z dziećmi w różnym wieku – mówi Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny. 

W tym roku, ze względu na zagrożenie wywołane panującą pandemią COVID-19, głównym kryterium oceny miejsc zgłoszonych do udziału w plebiscycie jest zapewnienie bezpieczeństwa i dostosowanie do aktualnie obowiązujących norm i przepisów, w szczególności sanitarnych.

– Kapituła konkursowa w tej edycji plebiscytu będzie zwracała szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Po tygodniach izolacji chcemy zachęcić rodziny z dziećmi do ponownej aktywności społeczno-kulturalnej i zaprosić do miejsc odpowiednio przygotowanych przez naszych partnerów. Tym, którzy najlepiej dostosują się do dzisiejszych wyzwań i zgłoszą swój udział w plebiscycie będziemy mogli wręczyć certyfikaty „Miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi” – podkreśla Marzena Paszkot i zachęca do udziału w plebiscycie.

Kapituła konkursowa, powołana przez prezydenta Krakowa, będzie oceniać zgłoszenia w pięciu kategoriach:

  1. Hotele, gastronomia i rozrywka
  2. Firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne
  3. Kultura, sport i rekreacja
  4. Urzędy i edukacja
  5. Zdrowie

Kandydaci do tytułu „Miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi” mogą  zgłaszać się samodzielnie, mogą też zostać zgłoszeni przez klientów czy odbiorców usług. W inicjatywie nie mogą jednak brać udziału instytucje, które statutowo zostały utworzone po to, by realizować zadania na rzecz rodzin z dziećmi, takie jak np. żłobki czy przedszkola.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego tutaj, można też pobrać wniosek tutaj i wypełniony wysłać pocztą na adres: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków z dopiskiem „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Termin przekazywania zgłoszeń upływa w niedzielę, 27 września. Szczegóły plebiscytu oraz regulamin są dostępne tutaj.

Przypomnijmy jeszcze, że pierwsza edycja plebiscytu, która odbyła się w ubiegłym roku, cieszyła się bardzo dużą popularnością. Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych ponad 80 firm i podmiotów, z których kapituła wyłoniła 26 laureatów (w pięciu kategoriach). Lista ubiegłorocznych laureatów dostępna jest tutaj. Pora na drugą edycję inicjatywy i pokazanie oraz wyróżnianie kolejnych krakowskich miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi. Do udziału w tegorocznej edycji plebiscytu do tej pory wpłynęło ponad 60 zgłoszeń.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-09-27
Data aktualizacji: 2020-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź