Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Deszczówkowe dotacje przyznane

140 wniosków na łączną kwotę 2 mln zł zdobyło dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu krakowskiej mikroretencji. Zainteresowanie wykonaniem – przy wsparciu miasta – systemów do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych było jednak zdecydowanie większe.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Ewa Olszowska-Dej, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska twierdzi, że w tym roku padł swoisty rekord, a pula środków wyczerpała się błyskawicznie.

– Wpłynęły do nas wnioski na łączną kwotę 7 mln zł, dlatego niestety nie wszyscy mogą się cieszyć z dotacji i planować inwestycje w najbliższym czasie. Będziemy oczywiście szukać dodatkowych środków na program, ale to nadal nie wyczerpie tematu – przyznaje.

W przypadku pozyskania dodatkowych środków na realizację zadań służących ochronie zasobów wodnych w bieżącym roku budżetowym w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski już złożone w trakcie naboru.

Dlaczego w tym roku krakowianie tak tłumnie ruszyli po dotacje? Zdaniem Olszowskiej-Dej na taki wynik złożyło się wiele czynników. Po pierwsze, rosnąca świadomość ekologiczna krakowian, którzy coraz bardziej racjonalnie podchodzą do kwestii kurczących się zasobów wody i jej wykorzystywania, zwłaszcza w kontekście prognozowanej na ten rok suszy. Po drugie, nowe zasady programu – do tej pory można było zdobyć maksymalnie 5 tys. zł dotacji na zbiornik do gromadzenia deszczówki. Dzięki zmianom w uchwale krakowianie mogą liczyć na większe niż do tej pory wsparcie finansowe, którego wysokość uzależniona jest od zastosowanego rozwiązania.

– Można wystąpić zarówno o dotację na zakup zwykłej beczki, aż po wykonanie skomplikowanego systemu podziemnych zbiorników, drenażu i nawadniania – mówi Olszowska-Dej. Na liście projektów dofinansowanych znajdziemy zatem projekty wsparte kwotą 200 zł, jak i rekordową sumą 54 500 zł.

Uprawnionymi do składania wniosków o udzielenie dotacji są osoby fizyczne – do nich trafiła większość tegorocznych dotacji, a także wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Pełna lista zakwalifikowanych wniosków znajduje się tutaj.

Przypomnijmy, że na krakowski programu małej retencji wód opadowych w latach 2014–2019 miasto przeznaczono kwotę 3 090 000 zł. Wsparcie to pozwoliło wykonać 495 instalacji.

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat