Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Medale dla zasłużonych osób i instytucji

Jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe – projekty uchwał w sprawie przyznania medali Cracoviae Merenti zostały złożone w Kancelarii Rady Miasta Krakowa.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Złoty Medal Cracoviae Merenti ma otrzymać Zamek Królewski na Wawelu – jako miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym oraz niezmierzalnej wartości ideowej.
- Od wieków jest symbolem polskiej państwowości i określa naszą tożsamość narodową – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Do tej pory wręczonych zostało sześć Złotych Medali Cracoviae Merenti. Otrzymali je:  Święty Jan Paweł II (jedyna osoba, której został przyznany złoty medal), Uniwersytet Jagielloński, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe, Szpital Zakonu Bonifratrów, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Biskupstwo Krakowskie.

Srebrne Medale Cracoviae Merenti otrzymać mają: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.  ASP to najstarsza polska uczelnia plastyczna, która niedawno świętowała jubileusz 200-lecia istnienia. – Krakowska ASP nadal kieruje się zasadą wolności sztuki, autonomii uczelni, nieskrępowanego rozwoju nauki i swobody doboru metod, programów i treści nauczania. Pozostaje wierna wspaniałej tradycji, a zarazem jest otwarta na potrzeby i wyzwania współczesności – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały. Drugą z krakowskich uczelni, która ma otrzymać srebrny medal jest Uniwersytet Pedagogiczny, powołany w 1946 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Jest najstarszą uczelnią w Polsce zajmującą się kształceniem nauczycieli. – Szeroka gama kierunków i specjalizacji UP, czołowe miejsca w rankingach uczelni branżowych w Polsce, wysoki poziom kształcenia oraz aktywność międzynarodowa uczelni co roku przyciągają do Krakowa rzesze kandydatów pragnących rozpocząć studia pedagogiczne w Krakowie – czytamy w projekcie uchwały.

Brązowe Medale Cracoviae Merenti otrzymać mają: prof. Jan Ostrowski – jeden
z najwybitniejszych polskich historyków sztuki (projekt uchwały); Mieczysław Kozłowski – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych
i Słabowidzących w Krakowie, który całe życie zawodowe poświęcił na polepszenie standardów życia i kształcenia dzieci oraz młodzieży z dysfunkcją wzroku (projekt uchwały) oraz Kazimierz Barczyk – samorządowiec, społecznik, prawnik, sędzia i adwokat, w latach 1990-1993 pierwszy po odrodzeniu samorządu terytorialnego Przewodniczący Rady Miasta Krakowa (projekt uchwały). (MB)

Więcej o medalu i jego laureatach można przeczytać tu.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat