Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rok 2021 będzie należał do Lema

Uruchomiono stronę roklema.pl, na której zbierane będą wszystkie wydarzenia zaplanowane w związku z 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema. Dla miłośników twórczości pisarza Maciej Stuhr nagrał fragmenty „Summy technologiae” – wielkiego eseju filozoficznego, który wkrótce zostanie wznowiony przez Wydawnictwo Literackie.

Fot. KBF

W 2021 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Stanisława Lema – pisarza, futurologa i filozofa, którego twórczość rozpala wyobraźnię czytelników na całym świecie. Książki najczęściej tłumaczonego polskiego autora zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy. Ten wyjątkowy jubileusz zapowiadają wspólne inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Wydawnictwa Literackiego i portalu Lem.pl.

Rusza specjalny serwis poświęcony 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Będą w nim zamieszczane informacje o wydarzeniach oraz projektach związanych z obchodami tej okrągłej rocznicy, zapowiedzi nowych wydań i niepublikowane wcześniej materiały, a także konkursy z nagrodami. Strona roklema.pl to najlepsze źródło wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy, wielkiej postaci literatury science fiction. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza i Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wydawnictwo Literackie przygotowuje nowe wydanie „Summy technologiae”, jednej z najważniejszych filozoficznych książek Stanisława Lema, opublikowanej po raz pierwszy w 1964 roku. Premiera reedycji planowana jest na listopad tego roku, ale już teraz Wydawnictwo Literackie przygotowało specjalny cykl nagrań wideo, dzięki któremu możemy sięgnąć po fragmenty tego dzieła w interpretacji Macieja Stuhra.

„Summa technologiae” miała szczególne znaczenie dla Stanisława Lema, dlatego postanowiliśmy rozpocząć obchody jubileuszowe od przypomnienia tej genialnej książki, a tym samym pokazać, jak znakomitym był Lem filozofem, futurologiem, znawcą nauki. To pierwsza z licznych niespodzianek, które dla czytelników planuje WL. W 2021 roku ukaże się nowa imponująca biografia Lema autorstwa Agnieszki Gajewskiej, przedstawiająca go z nieznanej do tej pory strony oraz specjalna książka o twórczym zderzeniu pisarza z rzeczywistością PRL Wojciecha Orlińskiego. Przygotowujemy także kolejne nowości, w tym coś wyjątkowego dla młodszych czytelników. Oprócz tego liczne wznowienia i dodruki – ponad dwadzieścia tytułów. O wszystkim będziemy stopniowo informować na roklema.pl. deklaruje Jolanta Korkuć, redaktor naczelna WL.

Fragmenty „Summy technologiae” w interpretacji Macieja Stuhra zostały opublikowane 17 czerwca na profilu facebookowym Wydawnictwa Literackiego. Okładkę wznowienia zaprojektował Przemek Dębowski. Książka ukaże się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-18
Data aktualizacji: 2020-06-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź