Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wizyta w USC tylko po wcześniejszej rezerwacji

Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie wznawia bezpośrednią obsługę klientów w zakresie przyjmowania oświadczeń tj. uznanie ojcostwa, powrót do nazwiska po rozwodzie, przygotowania dokumentów do zawarcia związku małżeńskiego. Nadal obowiązuje jednak potrzeba wcześniejszej rezerwacji wizyty mailowo (sc.umk@um.krakow.pl) lub telefonicznie. Wyjątek to rejestracja zgonów, której można dokonać przy ul. Lubelskiej 29 i na os. Zgody 2.

Fot. telewizja.krakow.pl

ulica Lubelska 29:

 • uznanie ojcostwa: tel. 12 616 55 31
 • zmiana imienia i nazwiska i inne oświadczenia (powrót osoby rozwiedzionej do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa; zmiana nazwiska pierwszego wspólnego dziecka pochodzącego z małżeństwa; zmiana imienia (imion) dziecka, w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka; nadanie dziecku nazwiska męża matki/żony ojca): tel. 12 616 55 08.

osiedle Zgody 2:

 • uznanie ojcostwa: tel. 12 616 88 62,
 • inne oświadczenia (powrót osoby rozwiedzionej do nazwiska, które nosiła przed zawarciem małżeństwa; zmiana nazwiska pierwszego wspólnego dziecka pochodzącego z małżeństwa; zmiana imienia (imion) dziecka, w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka; nadanie dziecku nazwiska męża matki/żony ojca): tel. 12 616 88 22,
 • złożenie dokumentów do zawarcia małżeństwa (ślub cywilny, ślub wyznaniowy, zaświadczenie do ślubu za granicą): 12 616 88 22.

ulica Lubelska 27 (wejście od Sali Ślubów)

 • złożenie dokumentów do zawarcia małżeństwa (ślub cywilny, ślub wyznaniowy, zaświadczenie do ślubu za granicą): 12 616 55 49.

ulica Wielicka 28a:

 • wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego (urodzeń, małżeństw i zgonów): tel. 12 616 55 25.

USC cały czas zachęca jednak do ograniczenia osobistych wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum i korzystania z możliwości załatwiania przez internet takich spraw jak rejestracja dziecka czy uzyskanie z rejestru stanu cywilnego odpisów aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz zaświadczeń.

Nadal pozostaje też możliwość złożenia wniosków:

 • pocztą na adres Urząd Stanu Cywilnego, ul. Lubelska 27, 30–003 Kraków,
 • poprzez wrzucenie specjalnej koperty do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu stanu cywilnego przy ul. Lubelskiej 27, os. Zgody 2, Wielickiej 28a,
 • elektronicznie: www.bip.krakow.pl,
 • e-mailem: sc.umk@um.krakow.pl.

Warto jednak pamiętać, że wniosków o odpis aktu stanu cywilnego lub zaświadczenie o stanie cywilnym nie należy wysłać za pośrednictwem e-maila.

Aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom urzędu, ograniczono liczbę klientów przebywających w budynku. Odpowiada ona liczbie czynnych stanowisk obsługi. USC prosi o przychodzenie do urzędu jedynie kilka minut przed planowaną wizytą (wcześniej klient nie zostanie wpuszczony do budynku). Pracownik poprosi o podanie imienia i nazwiska oraz sprawy w celu potwierdzenia dokonanej rezerwacji i skierowania do odpowiedniego stanowiska obsługi. W budynkach niezbędne jest zakrywanie ust i nosa, a także korzystanie z rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych. Niezbędne jest też posiadanie własnego długopisu.

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-05-21
Data aktualizacji: 2020-05-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź