Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wiemy, jak młodzież radzi sobie z kwarantanną

Co młodzi ludzie wiedzą o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem? Jak spędzają czas? Czy czują się zagrożeni? – odpowiedzi na te pytanie można znaleźć w wynikach badania zrealizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny we współpracy z miastem w ramach Krakowskiego Barometru Młodzieży.

Fot. www.mlodziez.krakow.pl

Badanie „Krakowska młodzież w warunkach kwarantanny COVID-19” zostało zrealizowane przez Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w ramach projektu Krakowski Barometr Młodzieży. To element współpracy miasta i uniwersytetu. Badacze zaprosili uczniów szkół ponadpodstawowych do wypełnienia anonimowej ankiety, w której pytali między innymi o to, jak młodzi ludzie czują się w warunkach zagrożenia pandemią koronawirusa i w jaki sposób obecna sytuacja wpływa na ich życie oraz nastroje.

Młodzież interesuje się obecną sytuacją

Internetową ankietę dostępną na przełomie marca i kwietnia wypełniło 1768 osób. Wyniki badania pokazują, że uczniowie krakowskich szkół średnich na bieżąco śledzą informacje o pandemii, które czerpią głównie z internetu oraz rozmów ze znajomymi i rodziną. Uważają, że koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju, ale tylko co czwarty młody respondent twierdzi, że epidemia jest groźna dla niego osobiście.

Krakowski Barometr Młodzieży ankieta nr 1

Pozytywna ocena działań, obniżone nastroje

Młodzież pozytywnie ocenia działania rządu i władz lokalnych podejmowane w walce z pandemią i akceptuje większość rozwiązań mających na celu ograniczenie przenoszenia się wirusa. Obecna sytuacja odbija się jednak na nastojach młodych ludzi, powoduje niepokój i znudzenie, sprawia że czują się samotni.

Czas spędzony w internecie

Czas kwarantanny krakowska młodzież spędza w internecie - na podtrzymywaniu kontaktów społecznych, rozrywce i nauce. Poza tym młode osoby słuchają muzyki, oglądają filmy, czytają książki, a część osób deklaruje także, że pomaga seniorom. Większość uczniów uczestniczy w lekcjach online, ale w ich ocenie skuteczność zdalnego nauczania nie jest równa tradycyjnym lekcjom.

Krakowski Barometr Młodzieży ankieta nr 1

Wpływ na przyszłość

Ankietowani najczęściej wskazywali, że kwarantanna nie będzie miała wpływu na ich szanse edukacyjne oraz życiowe. Koncentrując się na negatywnych efektach pandemii młodzi ludzie zwrócili jednak uwagę, że brak zajęć może skutkować niższym poziomem wiedzy oraz gorszymi wynikami na egzaminie maturalnym.

Szczegółowe wyniki badania, podzielone na części, są publikowane na facebookowym profilu Młody Kraków. Informacje o projektach skierowanych do krakowskiej młodzieży można śledzić także na stronie mlodziez.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-16
Data aktualizacji: 2020-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź