Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktorskie czytanie „Komediantki” z Teatrem Bagatela

Teatr Bagatela zaprasza codziennie w południe na aktorskie czytanie „Komediantki” Władysława Stanisława Reymonta.

Fot. Teatr Bagatela / materiały prasowe
Teatr Bagatela / materiały prasowe

Na facebookowym profilu teatru od 1 kwietnia można śledzić losy Janki Orłowskiej, córki zawiadowcy stacji, która uciekła z domu, żeby zostać aktorką.

„Komediantka” (1896 r.), choć jest powieścią obyczajową, niejednokrotnie ociera się o literaturę faktu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało polskie życie teatralne pod koniec XIX wieku, nie znajdziecie lepszego przewodnika niż Władysław Reymont. Niewiele aktorek robiło karierę porównywalną z sukcesami Heleny Modrzejewskiej czy Antoniny Hoffman. Czy uda się to pannie Jance?

Reymont był nie tylko doskonałym obserwatorem rzeczywistości, ale też doświadczał jej na własnej skórze - jako osiemnastolatek wstąpił do wędrownej trupy aktorskiej, którą porzucił po czterech latach, żeby dzięki protekcji ojca objąć skromną posadę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Nie był wprawdzie panną marzącą o graniu Shakespeare’a, lecz poznał takich wiele.

Powieść czytać będą m.in. Urszula Grabowska, Kamila Klimczak, Kaja Walden, Anna i Przemysław Branni, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maurycy Popiel, Piotr Urbaniak i Marcel Wiercichowski.

Aktorskie czytanie codziennie w samo południe na profilu Teatru Bagatela na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat