Komunikat archiwalny

Kolejne auta na służbie

Średni samochód gaśniczy trafił na wyposażenie druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Wolica. Auto było do tej pory używane przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei strażakom zawodowym z Komendy Miejskiej PSP przekazano dwa auta i łódź.

Kolejne auta na służbie
Fot. Wiesław Majka/krakow.pl

W środę, 26 lutego odbyło się uroczyste przekazanie Komendzie Miejskiej PSP zakupionych w 2019 r. średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego Ford Transit, a także łodzi płaskodennej. Ich zakup finansowo wsparło m.in. miasto Kraków.

Z kolei pojazd, z którego będą mogli korzystać ochotnicy, to GBARt 2.5/16 Iveco Eurocargo - średni samochód gaśniczy, na wyposażeniu którego znajdują się: zbiornik na wodę o pojemności 2500 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 l i autopompa dwustopniową. Auto posiada silnik IVECO o mocy 210KM i napęd 4x2. Samochód ma też m.in. wyciągarkę elektryczną, pneumatyczny maszt oświetleniowy i urządzenia ratownicze WEBER.

Na terenie Krakowa funkcjonuje 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, utrzymujących stałą gotowość na wypadek nagłych katastrof, pożarów, powodzi i innych gwałtownych zdarzeń na terenach odległych od jednostek ratowniczych zawodowej straży pożarnej. To dzięki nim czas reagowania w stanach zagrożenia jest coraz krótszy. OSP Wolica ma długoletnie tradycje – działa od 1934 roku.

Współpraca pomiędzy miastem Kraków a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi dotyczy głównie finansowania gotowości bojowej tych jednostek, ale nie tylko. W ubiegłym roku na OSP Gmina Miejska Kraków przeznaczyła kwotę ponad 4,1 mln zł.

Na sumę tę złożyły się na zakupy w ramach budżetu obywatelskiego (m.in. pompa dla OSP Tyniec, defibrylatory czy silnik zaburtowy dla OSP Bieżanów), dofinansowanie zakupu dwóch średnich wozów, budowa nowej remizy OSP Kościelniki i bieżące utrzymanie gotowości bojowej strażaków - ochotników.

W tym roku miasto planuje przeznaczyć na finansowanie OSP z terenu GMK ponad 1,6 mln zł.

 

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

sprzęt dla OSP

Pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także