Komunikat archiwalny

Nowy żłobek przy ul. Bunscha

Od stycznia pięćdziesięcioro dzieci uczęszcza do nowego żłobka przy ul. Bunscha 12 prowadzonego na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków. Dwudziestkę „maluszków” i trzydziestkę „starszaków” odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowy żłobek przy ul. Bunscha
Fot. Bogusław Świerzowski/ Kraków.pl

– Cieszę się, że miasto może zaproponować opiekę żłobkową kolejnej grupie dzieci. Troska o najmłodszych jest priorytetem naszej polityki rodzinnej. To bardzo ważne, by mali krakowianie mogli się rozwijać w odpowiednich warunkach, by rodzice dzieci czuli, że mają realne wsparcie miasta. – stwierdził prezydent Jacek Majchrowski.

Żłobek przy ul. Bunscha działa od 7 stycznia. Jest otwarty w godz. 7.00-17.00. Będzie funkcjonował przez cały rok (oprócz dni ustawowo wolnych), także we wakacje i ferie, co jest szczególnie ważne dla rodziców, którzy zapisują tu swoje pociechy.

Dzieci podzielone są na dwie grupy: „maluszki” nie skończyły nawet roku, a „starszaki” to dzieci starsze niż rok. Najmłodszy podopieczny ma niespełna sześć miesięcy, najstarszy ponad dwa latka. – Dzieci są jeszcze na etapie adaptacji do nowego otoczenia i wychowawców, ale z każdym dniem łez jest mniej, a uśmiechów coraz więcej – mówią panie opiekujące się dziećmi. W żłobku zatrudniony jest także psycholog, logopeda oraz położna.

Maluchy mogą brać udział w zajęciach dodatkowych, takich jak: rytmika z gimnastyką ogólnorozwojową, zajęcia plastyczne, muzykoterapia, dogoterapia, zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne oraz język angielski. Mogą także korzystać z zajęć i opieki logopedycznej oraz zajęć i opieki psychologa. Dodatkową atrakcją będą teatrzyki oraz comiesięczne imprezy okolicznościowe.

Żłobek mieści się na parterze bloku mieszkalnego. To nowoczesna, estetycznie wykończona i przyjazna przestrzeń. Wyposażenie placówki posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. W budynku działa klimatyzacja, wysokowydajne oczyszczacze powietrza oraz monitoring. Żłobek dysponuje też niewielkim tarasem – placem zabaw.

Rekrutacja do żłobka przy ul. Bunscha prowadzona jest przez cały rok, w miarę dostępności miejsc. Dodatkowo funkcjonuje lista rezerwowa, która obecnie liczy ok. 50 dzieci.

 

Do żłobków finansowanych przez miasto w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rodzin objętych programem Krakowska Karta Rodzinna 3+ lub programem Kraków dla Rodziny „N”. Rodzice starający się o przyjęcie dziecka do żłobka powinni przedstawić zaświadczenie, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym (lub też zostało zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych) oraz zadeklarować pobyt dziecka w żłobku przez co najmniej osiem godzin dziennie.

Przypomnijmy, że Kraków prowadzi 22 żłobki samorządowe, a oprócz tego dofinansowuje miejsca pobytu maluszków w żłobkach niepublicznych – w tym roku jest to 6800 miejsc. Opłaty w żłobkach prowadzonych na zlecenie miasta przez podmioty prywatne są takie same jak w żłobkach samorządowych, czyli wynoszą 349 zł w tym: 199 zł za opiekę oraz 150 zł za wyżywienie.

Pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także