Komunikat archiwalny

Odpady zielone do odbioru

Do 14 lutego potrwa odbiór naturalnych drzewek bożonarodzeniowych, a od 2 marca do 7 grudnia w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych w workach. Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

Odpady zielone do odbioru
Fot. pixabay.com

Pierwszy termin odbioru odpadów zielonych gromadzonych w workach (trawy, liści, rozdrobnionych gałęzi, ściętych zielonych części roślin) może ulec przesunięciu, w zależności od warunków pogodowych. Program rozpocznie się niezwłocznie po ustąpieniu zimowych warunków pogodowych, wraz z rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin. Odbiór choinek odbywa się niezależnie od warunków pogodowych.

W wynikającym z harmonogramu dniu odbioru należy wystawić wypełniony odpadami zielonymi worek przed posesję, w widocznym z ulicy i ogólnodostępnym miejscu (pobocze jezdni, chodnik) do godz. 7 rano. Odpady zielone będą odbierane w dostarczonych właścicielom nieruchomości specjalnie oznaczonych workach, ale można też stosować inne, własne worki foliowe. Nie należy stosować worków w kolorze żółtym, niebieskim, brązowym i zielonym, aby nie myliły się z innymi frakcjami odpadów gromadzonymi selektywnie.

Do worków wolno wrzucać skoszoną trawę, liście, zielone części roślin. Nie wolno natomiast wrzucać innego rodzaju odpadów ani ziemi.

Terminy odbioru w poszczególnych dzielnicach Krakowa znajdują się w harmonogramie. Analogicznie do lat ubiegłych co tydzień:

  • w poniedziałki realizowany będzie odbiór z dzielnic: I Śródmieście, IV Prądnik Biały, VIII Dębniki, XI Wola Duchacka, XV Mistrzejowice;
  • we wtorki realizowany będzie odbiór z dzielnic: II Grzegórzki, V Łobzów, IX Łagiewniki, XII Prokocim – Bieżanów, XVI Bieńczyce;
  • w czwartki realizowany będzie odbiór z dzielnic: III Prądnik Czerwony, VI Bronowice, X Swoszowice, XIII Podgórze, XVII Grębałów;
  • w piątki realizowany będzie odbiór z dzielnic: VII Zwierzyniec, XIV Czyżyny, XVIII Nowa Huta.

Obowiązujący podział administracyjny Gminy Miejskiej Kraków dostępny jest tutaj

Worki na odpady zielone można podbierać w dni robocze w siedzibach Rad Dzielnic (w godzinach urzędowania) oraz w siedzibie MPO w Krakowie przy ul. Nowohuckiej 1 (dyspozytornia w godzinach od 7-15).

Worki na odpady porażone (czarne z czerwonym paskiem) są wydawane wyłącznie w dyspozytorni MPO, a ich odbiór będzie realizowany zgodnie z harmonogramem.

Nie należy przechowywać odpadów zielonych w workach przez zbyt długi czas, a także nie należy ich wystawiać na działanie promieni słonecznych. Gromadzenie odpadów zielonych powinno być dostosowane do harmonogramów odbioru.

Informacje są dostępne również pod numerem 801 084 084.

Zobacz także:

Tagi: MPO, odpady

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA