Znamy już cały program Festiwalu Muzyki Filmowej!

Filmy i seriale, które kochamy; muzyka, która wzrusza, bawi, a czasem przeraża; a do tego znani na całym świecie kompozytorzy. 13. Festiwal Muzyki Filmowej, który rozpocznie się 26 maja w Krakowie, zapowiada się niezwykle widowiskowo.

Znamy już cały program Festiwalu Muzyki Filmowej!
Fot. Wojciech Wandzel, wandzelphoto.com / Krakowskie Biuro Festiwalowe

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie nie może się obejść bez Jerzego Hoffmana – reżysera nazywanego przez krytyków i dziennikarzy „wielkim hetmanem polskiego kina”, twórcy legendarnych ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. 27 maja w ICE Kraków nie zabraknie oczywiście jednego z największych polskich przebojów filmowych – „Dumki na dwa serca” promującej adaptację „Ogniem i mieczem”.

Kolejną odsłonę cyklu Scoring4Polish Directors ubarwią ponadto: muzyka z filmu „Trędowata”, w tym wielokrotnie wykonywany w Krakowie „Walc” Wojciecha Kilara, a także kompozycje Krzysztofa Komedy z „Prawa i pięści”, Piotra Marczewskiego ze „Znachora”, Andrzeja Markowskiego z „Pana Wołodyjowskiego” i Kazimierza Serockiego z „Potopu”. W drugiej części wieczoru usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów, m.in. Łukasza Targosza, Macieja Zielińskiego i Leszka Możdżera.

Zanim do tego dojdzie, we wtorek, 26 maja zaprosimy publiczność do kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W ramach Cinema Chorale pianista Aleksander Dębicz zaprezentuje własne kompozycje inspirowane muzyką z filmów „Blade Runner 2049”, „Gdyby ulica Beale umiała mówić” i „Interstellar”. Młodemu muzykowi towarzyszył będzie chór Pro Musica Mundi, a w czasie koncertu usłyszymy też utwory z takich produkcji jak: „Władca Pierścieni: Dwie wieże” czy „Edward Nożycoręki”.

Tegoroczny festiwal to także dwie niepowtarzalne imprezy taneczne. Najpierw Kyle Dixon i Michael Stein - kompozytorzy muzyki do serialu „Stranger Things” - zabiorą publiczność FMF na taneczną imprezę w klimacie lat 80. Oldskulowe syntezatorowe dźwięki i show pulsujących w rytm muzyki świateł wypełnią wnętrza sali balowej brutalistycznego Hotelu Forum, które pamiętają imprezy z czasów schyłku komunizmu.

Dzień później przeniesiemy się naprawdę wysoko – dach Galerii Kazimierz przeobrazi się w rozświetlony dyskotekowymi światłami parkiet wypełniony muzyką taneczną z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Po świetnie odebranym przez fanów festiwalu koncercie muzyki z filmów Quentina Tarantino bohaterem tegorocznej odsłony cyklu Dance2Cinema będzie Martin Scorsese, który znany jest z tego, że w swojej twórczości sięga do ulubionych utworów z czasów młodości. Nasze emocje między dwoma tanecznymi koncertami ostudzi Daniel Bloom – w czwartek, 28 maja weźmiemy udział w nastrojowej, kameralnej i elektronicznej odsłonie cyklu Cinematic Piano w ICE Kraków.

30 maja po raz drugi w historii FMF zapraszamy na pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Podczas TV Series Gala w TAURON Arenie Kraków gwarantujemy chwile grozy z „American Horror Story”, napięcia – z „Czarnobylem” czy zabawy – ze „Stranger Things”. Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle.

Finałowy wieczór FMF 2020 będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie – 31 maja w ICE Kraków usłyszymy długo wyczekiwany monograficzny koncert The Music of John Powell. Na prośbę FMF kompozytor osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku.

Muzyków z Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poprowadzi zaprzyjaźniony z Powellem dyrygent – znany już publiczności FMF z poprzednich edycji – Gavin Greenaway, a na scenie pojawią się również goście specjalni. W programie wieczoru przewidzieliśmy m.in. muzykę z trzech części animacji „Jak wytresować smoka”, space opery „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” czy komedii „Dwa tygodnie na miłość”.

1 czerwca FMF 2020 zamknie tradycyjnie plenerowy pokaz filmu.

Szczegółowy program 13. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie na stronie internetowej fmf.fm.

Organizatorami 13. FMF są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także