Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Barbórka 2019 w Krakowie

Tradycyjnym przemarszem orszaku górniczego ulicami Krakowa rozpoczną się w środę, 4 grudnia o godzinie 17.00 główne obchody górniczego święta „Barbórki” organizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Fot. Andrzej Rusinowski/ AGH
Andrzej Rusinowski/ AGH

Pochód, w którym co roku uczestniczą władze uczelni, pracownicy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci, najstarszego w AGH, Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, to uroczyste rozpoczęcie górniczego święta. Orszak wyruszy o godz. 17.00 spod Auditorium Maximum UJ, przemaszeruje ulicami: Krupniczą, Loretańską, Studencką, św. Anny, następnie okrąży Rynek Główny, aby dotrzeć do kolegiaty św. Anny, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się barbórkowa msza św. „Pochód lisów”, prowadzony przez orkiestrę reprezentacyjną AGH, co roku przyciąga sympatyków i studentów całej społeczności akademickiej oraz mieszkańców Krakowa.

Głównym punktem obchodów górniczego święta jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, które odbędzie się w piątek, 6 grudnia o godzinie 13.00 w Auli Głównej budynku A-0. Po nim następuje jedno z najbardziej barwnych wydarzeń na uczelni, „tradycyjny skok przez skórę”, czyli symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku Górnictwo i Geologia.

Skok przez skórę - Barbórka AGH

Obchodom towarzyszyć będzie również 60. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, podczas której studenci zaprezentują swoje najciekawsze osiągnięcia naukowe ostatnich miesięcy. 

„Barbórka” jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję AGH. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. Święto patronki górników jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka mogą zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat