Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj tajemnice Grand Hotelu

Tajemnice Grand Hotelu w Krakowie będzie można poznać podczas najbliższego spaceru Muzeum Krakowa. Odbędzie się on już w najbliższą sobotę, 16 listopada. Początek o godz. 12.00 przed wejściem do budynku hotelu przy ul. Sławkowskiej 5/7.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Historia krakowskiego Grand Hotelu rozpoczyna się w roku 1887. Wtedy to właśnie, jak pisała prasa, dokonano otwarcia „największego, najbardziej nowoczesnego i luksusowego hotelu w mieście”.

Wkrótce powstało przedsiębiorstwo hotelowe o światowej randze! Hotel rozbłysnął światłem elektrycznym, pokoje wyposażono w łazienki z bieżącą wodą, powstała legendarna, nakryta szklanym dachem restauracja od belgijskich luster nazwana salą lustrzaną. Z tego okresu pochodzi również zachowana do dziś główna brama od ulicy Sławkowskiej, nakryta przepiękną secesyjną markizą oraz witraże zdobiące korytarze i restaurację.

Świetności i sławy temu miejscu dodatkowo przysporzyli wyjątkowi goście, których długą i imponującą listę otwierają amatorzy hotelowej kawy – Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad czy Jan Kiepura. W kolejnych latach miejsce to stało się punktem spotkań świata arystokracji, finansjery, elit politycznych, wybitnych osobistości ze sfer artystycznych i naukowych.

Uczestnicy spaceru wraz z przewodniczką Martą Kostyk-Konik zwiedzą hotelowe wnętrza: hol, restaurację, kawiarnię, a także apartamenty i sale bankietowe. Będzie to z całą pewnością niezapomniana podróż w czasie i prawdziwa uczta dla zmysłów.

Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl. Udział bezpłatny.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat