Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dofinansować OSP w Krakowie

Informacji na temat działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków wysłuchali radni podczas posiedzenia Komisji Praworządności. Strażacy poinformowali radnych o problemach z jakimi się borykają i poprosili o wsparcie.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jak mówił prezes OSP Wojciech Ruśniak, na terenie Krakowa funkcjonuje 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, utrzymujących stałą gotowość na wypadek nagłych katastrof, pożarów, powodzi i innych gwałtownych zdarzeń na terenach odległych od jednostek ratowniczych zawodowej straży pożarnej. To dzięki nim czas reagowania w stanach zagrożenia jest coraz krótszy. Są to: OSP Kostrze, OSP Kościelniki, OSP Przylasek Rusiecki, OSP Tonie, OSP Tyniec, OSP Wolica, OSP Wróżenice, OSP Wyciąże, OSP Zbydniowice, OSP Przewóz oraz OSP Bieżanów.

Wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych posiadają długoletnią tradycję ratowniczą. Prowadząc działalność Ochotnicze Straże Pożarne nie tylko zabezpieczają przed klęską żywiołową mieszkańców osiedli zlokalizowanych na obrzeżach, ale także tworzą koloryt kulturowy poprzez pracę z młodzieżą, współpracę z parafiami kościelnymi i kołami zainteresowań.

Współpraca pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi dotyczy głównie finansowania gotowości bojowej tych jednostek. Dzięki tej współpracy rozbudowywane są remizy, które są także miejscem integracji lokalnej.

Niestety, strażacy ochotnicy mają też swoje problemy. Do głównych z nich należą: stary, coraz częściej psujący się sprzęt, np. drabiny strażackie, stare wozy strażackie wymagające coraz częstszych napraw, a także remizy, które od dawna nie przeszły remontu. Komisja podjęła wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o rozważenie możliwości dofinansowania Ochotniczych Straży Pożarnych w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący:
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat