Komunikat archiwalny

Biała lista płatników VAT. Sprawdź swoje dane!

Od 1 września obowiązuje wykaz informacji o podatnikach VAT – tzw. „biała lista płatników VAT”. Ten nowy rejestr zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i będące płatnikiem podatku VAT powinny upewnić się czy ich rachunek firmowy został uwzględniony w nowym rejestrze. Jeśli go tam nie ma, należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Posiadaczy rachunków bankowych, które nie figurują na „białej liście”, od 1 stycznia 2020 roku mogą spotkać przykre konsekwencje.

Biała lista płatników VAT. Sprawdź swoje dane!
Fot. pixabay.com

Lista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej i jest dostępna na stronie  internetowej Ministerstwa Finansów. Każdy płatnik podatku VAT powinien sprawdzić na tej stronie dane swojej firmy i upewnić się czy znajduje się tam numer jego rachunku firmowego.

Jeśli rachunek firmowy nie znajduje w wykazie należy:

  • w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – zaktualizować wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wpisując numer firmowego rachunku rozliczeniowego przy wypełnianiu formularza zmianowego w CEIDG,
  • w przypadku innych podmiotów – poinformować właściwy urząd skarbowy na odpowiednim formularzu NIP.

Powyższych zgłoszeń można dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia.

Od nowego roku w przypadku użycia rachunku spoza „białej listy”:

  • nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność do jednego kontrahenta (lub suma płatności) przekracza kwotę 15 tys. zł.
  • będzie występować ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy? Odwiedź Punkty Obsługi Przedsiębiorcy UMK:

  • ul. Wielicka 28 a - od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40-18.00
  • ul. Stawowa 61, Galeria Bronowice, lokal nr 157 (poziom I), od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00
  • al. gen. T. Bora-Komorowskiego 41, Galeria Serenada, lokal nr 217 (poziom I), od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także