Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

O podwyżce czynszów komunalnych

Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa wysłuchali informacji w sprawie planowanej podwyżki czynszów komunalnych.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

- Zmiana ta jest pierwszą od 12 lat w zakresie wysokości czynszów – informował Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. - Jest to wzrost z 7,87  zł na 12,52 zł dla mieszkań komunalnych i z 1,52 zł na 2,45 zł dla mieszkań socjalnych, czyli o 59 proc. Prezydent Kośmider wymieniał argumenty uzasadniające konieczność wprowadzenia podwyżek. Mówił o: wydatkach na mieszkalnictwo przekraczających dochody z tego tytułu o ponad 25 mln zł; konieczności remontu zasobów mieszkaniowych, m.in. pustostanów; oczekiwaniu wojewody w sprawie urealnienia czynszów mieszkań z zasobu skarbu państwa; realizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, czyli m.in. konieczności organizacji tzw. pomieszczeń tymczasowych; większych wydatkach związanych z odszkodowaniami dla osób, które powinny opuścić mieszkania.

Radni wyrażali swoje zaniepokojenie tym, że taka podwyżka będzie nie do udźwignięcia dla lokatorów. Prezydent Bogusław Kośmider poinformował o programach osłonowych organizowanych przez miasto oraz o dopłatach dla potrzebujących realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

pokaż metkę
Autor: Ewelina Garbacka-Kalemba
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat