Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dyskutujemy o zanieczyszczeniu polami elektromagnetycznymi

Już po raz czwarty Kraków stał się miejscem dyskusji o wpływie sztucznych pól elektromagnetycznych (PEM) na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyło IV Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. goście z Cypru i Australii.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej i wdrażania bezprzewodowej technologii 5G, której wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo nie został wcześniej dostatecznie zweryfikowany. Choć Unia Europejska promuje jej wprowadzenie, to nowy raport jest niepokojący w kontekście potencjalnego, znacznie większego niż przewidywane narażenia na promieniowanie elektromagnetyczne.

– Rozwój cywilizacyjny jest rzeczą pożądaną, bo zmienia otoczenie i wpływa na nasze życie, ale nie da się ukryć, że niesie ze sobą także szereg skutków ubocznych i nie do końca zbadanych niebezpieczeństw. Mówi się nawet o chorobach cywilizacyjnych. Dlatego musimy zadać sobie pytanie o granice postępu technologii. Jako samorząd często spotykamy się z pytaniami zaniepokojonych o swoje zdrowie mieszkańców. Tym cenniejsze są nasze dyskusje, bo bezpieczeństwo krakowian jest dla nas celem nadrzędnym – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Krakowskie spotkanie jest poświęcone odpowiedzialności dzisiejszego pokolenia za przyszłość i jakość życia przyszłych pokoleń. Tematem dyskusji jest „zasada ostrożności”, która zakłada, że istnieje odpowiedzialność za ochronę społeczeństwa przed narażeniem na krzywdę, gdy badania naukowe wskazują na możliwe ryzyko. Marta Patena, społeczny doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki bioelektromagnetycznej w swoim przemówieniu nie tylko tłumaczyła „zasadę ostrożności”, ale podała szereg przykładów ze świata dotyczących podejścia lokalnych władz i społeczności do sieci 5G oraz informowała, na jakim etapie wdrażania jest ten temat w Polsce.

W czwartej edycji forum wzięli udział m.in. dr Stella Canna-Michaelido, prezes Narodowego Komitetu Ochrony Środowiska i Zdrowia Dzieci na Cyprze z wykładem „Zasada ostrożności w praktyce – działania Cypru w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem polem elekromagnetycznym”, dr Priyanka Bandara, ekspert ds. zdrowia środowiskowego – „Narażenie na środowiskowe antropogeniczne promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej i jego wpływ na zdrowie”, a także prof. dr hab. n. med. Alicja Bortkiewicz i prof. dr hab. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera, którzy swoje wystąpienie poświęcili zasadzie ostrożności przy wdrażaniu nowej generacji transmisji bezprzewodowych – 5G. Z kolei o współpracy z samorządem w zakresie PEM opowiedzieli eksperci z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: mgr inż. Anna Skucha i mgr inż. Dariusz Kapustka, a dr Barbara Gałdzińska-Calik z Wydziału Ochrony Środowiska UMK swoje wystąpienie poświęciła wynikom pomiarów PEM w Krakowie z wykorzystaniem osobistych ekspozymetrów.

 

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat