Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W ZIM bez plastiku

Koniec z używaniem plastikowych butelek w Zarządzie Inwestycji Miejskich. – Zachęcamy do picia wody z kranu. Jeśli jest to konieczne, wodę mineralną zamawiamy jedynie w szklanych opakowaniach – mówi Łukasz Szewczyk, pełniący obowiązki dyrektora ZIM w Krakowie.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Działania mające na celu eliminację plastiku wprowadzane są w ZIM sukcesywnie już od jakiegoś czasu. Najpierw zrezygnowano z wykorzystywania jednorazowych talerzy, kubeczków i sztućców. Ten epizod był wyjątkowo krótki, bo plastikowe naczynia pojawiły się tylko na początku funkcjonowania ZIM na miejskim stadionie przy ul. Reymonta. Zaraz potem zastąpiono je wielorazowymi odpowiednikami.

Już ponad rok temu ówczesna dyrekcja jednostki podjęła decyzję o zastąpieniu wody butelkowej krakowską kranówką. – Przez Wodociągi Miasta Krakowa zostaliśmy zaopatrzeni w dzbanki na wodę, wcześniej przeprowadziliśmy badanie kranówki, żeby potwierdzić, że jest zdatna do picia bez przegotowania – przypomina Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM.

Na początku tego roku woda w plastikowych butelkach pojawiła się znowu. Na krótko, bo od jakiegoś czasu kupowana jest jedynie w szklanych opakowaniach. – Zachęcamy do picia wody z kranu. Dla tych gości, którzy nie mogą się przekonać do „kranowianki”, wodę mineralną zamawiamy jedynie w szklanych opakowaniach – mówi Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Co więcej, ZIM zastąpił też zwykły papier tzw. papierem makulaturowym. Zaprzestano też wykorzystywania folii do pakowania przesyłek, zniknęły też plastikowe reklamówki, a w ich miejsce pojawiły się torby bawełniane.

Warto wiedzieć, że wspomniane działania ZIM wpisują się w akcję „Kraków bez plastiku”. Uchwała kierunkowa w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miasta Krakowa w kwietniu 2019 roku.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat