Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

Grudzień już w pełni! A kulturalnie w Krakowie nie brak wydarzeń, które oderwą Was od przedświątecznej gorączki… Chociażby rozpoczynająca się właśnie Boska Komedia, czyli jeden z najlepszych festiwali teatralnych w Polsce! Poza tym polecamy Festiwal Synestezje w Klubie Studio, spotkanie z Jakubem Żulczykiem w temacie adaptacji jego najbardziej znanej książki czy Festiwal Filmu Niemego, który Was naprawdę zaskoczy. Polecamy Wam nasz weekendowy rozkład jazdy!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami
materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Powrót do kina sprzed lat? Jeśli tak, to koniecznie podczas 19. edycji Festiwalu Filmu Niemego! W tym roku odbędzie się pod hasłem Pola, Polonia, Polonica, w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pierwszej polskiej gwiazdy filmowej, Poli Negri. Czekają nas zatem seanse niezwykłych klasyków z muzyką na żywo. Szczególnie polecamy Wam sobotnią wizytę w Kijów.Centrum. Tam do filmu „Ludzie w niedzielę” z 1930 roku na żywo zagra islandzka formacja Múm! Początek o godz. 20.15. Potem na afterparty wybierzcie się do Klubu Betel, gdzie o godz. 23.00 do polskiego filmu „Cud nad Wisłą” z 1921 roku zagra znany DJ, Daniel Drumz. Festiwal trwa od czwartku do niedzieli – warto zobaczyć chociaż jedną perełkę starego kina.

Już od kilku lat grudzień w Klubie Studio to czas Festiwalu Synestezje! Pod hasłem imprezy kryją się trzy dziedziny, którym poświęcony jest festiwal: muzyka, plastyka, słowo. Muzycznie będzie bardzo ciekawie! W piątek aż trzy koncerty: zagrają liryczni Mikromusic oraz Skubas oraz młodzi rock’n’rollowi z grupy Sonbird. Początek o godz. 19.00. Z kolei w sobotę  posłuchamy duetu Smolik i Kev Fox, którzy zagrają m.in. utwory z ostatniej epki „Queen of Hearts” (godz. 21.00). Na finał w niedzielę zagra Bitamina oraz laureat festiwalowego konkursu muzycznego (godz. 20.30). Poza tym wykłady, wernisaże i monodram! Szczegóły na stronie Klubu Studio.

Sobotni wieczór to pora na taniec i imprezowanie! A my polecamy takie właśnie czynności podejmować w takt muzyki Rosalie., która wystąpi w sobotę na scenie klubu Zet Pe Te. Rosalie. to obecnie najjaśniej świecąca przedstawicielka R&B w Polsce. Album „Flashback”, na którym znalazły się m.in. produkcje Chloe Martini, Bartka Kruczyńskiego czy Bitaminy, na powrót przyniósł wiarę w rozwój tego gatunku na naszej scenie. Od stycznia Rosalie. zagrała blisko 50 koncertów, również zagranicą (w takich miejscach, jak choćby berlińska Kantine am Berghain czy kultowe A38 w Budapeszcie). Do jej muzyki nie da się nie tańczyć. Przekonajcie się sami w sobotę o godz. 20.00.

Solvay Nocą to cykl koncertów odbywających się w piątkowe wieczory w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. W najbliższy piątek będziemy mogli tam zobaczyć i posłuchać grupy BAiKA, czyli najnowszego muzycznego projektu Piotra Banacha (m.in. Hey, Indios Bravos). Nazwa zespołu jest skrótem od Banach i Kafi. Piotra Banacha nie trzeba przedstawiać szerzej, to utytułowana i doceniana osobowość polskiego rocka. Kafi - Katarzyna Sondej to grająca na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych wokalistka. Teraz dołączył do nich Marcin Żabiełowicz z grupy Hey, więc stanowią trio. A przed BAiKĄ wystąpi zagra grupa It’s July Already. Grają folk pomieszany z popem i rock’and’rollem. Mieszanka wybuchowa! Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

„Ślepnąc od świateł” – ten tytuł w ostatnich tygodniach nie schodzi z ust Polaków, a to za sprawą serialu na podstawie powieści pod tym tytułem stworzonego przez kanał HBO. Autor pierwowzoru, Jakub Żulczyk będzie gościem piątkowego spotkania w De Revolutionibus Books&Cafe. Pisarz opowie o tym, jak na potrzeby telewizji adaptował swój własny tekst, czym pisanie scenariusza różni się od pisania powieści, jak serial daje drugie życie książce. Tematem będą też inne adaptacje książek na seriale. Ciekawy, aktualny temat i bardzo zacny gość! Początek o godz. 18.00.

Już w sobotę rozpocznie się Boska Komedia, czyli festiwal wyczekiwany przez wszystkich miłośników teatru, nie tylko tych z Krakowa! Już na początek dostaniemy prawdziwą petardę, czyli premierę „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Pawła Passiniego na scenie Teatru Ludowego. Ten klasyk z pewnością wypadnie ciekawie w tej nowej interpretacji. Z kolei na deskach Łaźni Nowej w sobotę o godz. 21.30 obejrzymy spektakl „Wałęsa w Kolonos” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Pokazuje on tragiczny klincz Polaków, którzy uwikłani w swoje niezmienne spory, odnawiają kategorię fatum. W repertuarze na niedzielę m.in. „Biesy” w interpretacji twórców z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Było na co czekać cały rok! Szczegółowy program na stronie festiwalu.

Czy są na pokładzie jacyś fani pociągów? Mamy coś i dla nich! Od piątku do niedzieli w Nowohuckim Centrum Kultury zobaczyć można Wystawę Makiet Kolejowych. Główny element wystawy to imponująca makieta w skali H0 o łącznej długości torów przekraczającej 100 metrów. Po makiecie poruszać się będzie ponad 20 pociągów pasażerskich i towarowych, zarówno tych historycznych jak i współczesnych. Poza tym czeka nas wiele dodatkowych atrakcji, m.in. prezentacje technik modelarskich czy kolejka do zabawy dla najmłodszych. W piątek wstęp od godz. 16.00 do 20.00, a w sobotę i niedzielę od 9.00 do 18.00 (z przerwą między 13.00 a 14.00).

To pierwsze takie wydarzenie w Krakowie! W sobotę i niedzielę w MOCAK-u odbędą się pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce. W holu muzeum będzie można odwiedzić stoiska ponad 20 wydawców z Polski i zagranicy. Poza tym nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. W sobotę o 13.00 posłuchacie dyskusji pt. „Czego mogą uczyć książki?”, a w niedzielę o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorką finiszującej w ten weekend wystawy „Wycinanki polskie”, Alicją Białą.

Chcecie poczuć trochę świątecznej atmosfery? Wybierzcie się w najbliższy weekend do ICE Kraków! Tam w niedzielę o godz. 18.00 zaplanowano koncert „Gwiazdy na gwiazdkę”. Na scenie staną Kasia Cerekwicka, EVA, Sławek Uniatowski i Łukasz Zagrobelny i przeniosą widzów w magiczny świąteczno-filmowy klimat. Na scenie rozbrzmią m.in. utwory z repertuaru Franka Sinatry, z musicalu „Beauty and the Beast” a także światowe przeboje świąteczne. O oprawę muzyczną zadba Chopin University Big Band. Idealny prezent na Mikołajki!

Wybiegamy w przyszłość aż do wtorku, 11 grudnia, ale mamy powód! Właśnie wtedy w Centrum Kongresowym ICE swoje największe przeboje zaśpiewa Ania Dąbrowska. Jej wydana w ubiegłym roku płyta „Dla naiwnych marzycieli”, nagrodzona została Fryderykiem za najlepszy album pop, a pochodzący z niej singiel „W głowie” zdominował radiowe playlisty. Wszystkie rekordy pobiła jednak piosenka nagrana do filmu. „Porady na zdrady (Dreszcze)” to największy przebój w jej karierze! A podczas koncertu usłyszymy wszystkie jej najbardziej znane utwory, które znalazły się na wydanej płycie „The Best Of", m.in. „Tego chciałam", „Charlie, Charlie” czy „W spodniach czy w sukience”. Początek koncertu o godz. 19.00.

Dla wszystkich fanów filmów, w których kluczową rolę odgrywa muzyka Ennio Morricone szykuje się prawdziwa uczta. Już w najbliższą środę, 12 grudnia o godz. 19.00 w ICE Kraków odbędzie się koncert z ulubionymi ścieżkami dźwiękowymi takich dzieł światowej kinematografii jak: „Dawno temu w Ameryce", „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Kino Paradiso”, „Dobry, zły i brzydki”, „Django” i wiele innych. Koncert jest hołdem dla twórczości Ennio Morricone, autora muzyki do ponad 500 filmów, laureata Oscarów, Złotych Globów oraz innych znaczących nagród. Jego muzyka przez lata zyskiwała popularność i całe rzesze wiernych fanów. Współpracował z największymi reżyserami współczesnego kina, do których należą: Quentin Tarantino, Brian De Palma, Sergio Leone, Giuseppe Tornatore czy Adrian Lynn. Dziś Morricone należy do grona najlepszych współczesnych kompozytorów filmowych. A muzykę słynnego kompozytora wykona zespół pod nazwą Milano Festival zdobył uznanie publiczności w najbardziej znanych salach koncertowych Europy, m.in. Filharmonii Berlińskiej, Royal Danish Theater w Kopenhadze, Kulturpalast w Dreźnie.

 

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat