Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków pamięta o Powstaniu Warszawskim

W tym roku obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”. W środę, 1 sierpnia, o godz. 17.00, w godzinie „W”, zawyją syreny. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”. Prezydent Krakowa apeluje także o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

O godz. 17.00, czyli o godzinie „W”, w całej Polsce, w tym Krakowie, zawyją syreny alarmowe. Każdy będzie mógł się zatrzymać na chwilę po to, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli podczas powstania warszawskiego. O godz. 17.05 rozpocznie się uroczysta msza w bazylice Mariackiej w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą na plac Matejki. Tam o godz. 18.30, przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. O godz. 19.15 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” na ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się spotkanie okolicznościowe.

1 sierpnia budynki urzędów i budynki użyteczności publicznej będą udekorowane flagami państwowymi. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zachęca, aby flagi w tym dniu powiesić także na wszystkich budynkach prywatnych. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków, estakada Lipska–Wielicka oraz kładka o. Bernatka będą podświetlone w barwach biało-czerwonych.

Program uroczystości rocznicowych [pdf]

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-22
Data aktualizacji: 2018-07-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź