Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sukces rakiety AGH Space Systems na zawodach w USA

Rakieta „Turbulencja” stworzona przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajęła drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km w konkursie rakietowym IREC w USA. Drużyna AGH Space Systems była pierwszym i jedynym do tej pory zespołem z Polski, który wystartował w prestiżowych zawodach Spaceport America Cup 2018. Konstruktorzy z AGH rywalizowali z najlepszymi zespołami rakietowymi na świecie.

Fot. Maciej Talar KSAF AGH

W konkursie IREC, odbywającym się w ramach Spaceport America Cup 2018, brały udział 132 drużyny z całego świata, które startowały w sześciu kategoriach. „Turbulencja” rywalizowała w sekcji rakiet osiągających pułap ponad 9 km z silnikiem na paliwo ciekłe. Zespół z AGH zaprezentował w konkursie także drugą rakietę. „Panda3” startowała w sekcji rakiet o pułapie do 3 km z silnikiem hybrydowym.

Każda drużyna była oceniana m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakość finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety, ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów czy ogólnej oceny profesjonalizmu zespołu. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, „Turbulencja” zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii. Dodatkowo zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Tegoroczna, druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w dniach 19-23 czerwca w Nowym Meksyku, USA. Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.

„Turbulencja” wykorzystuje technologię silników rakietowych zasilanych paliwem ciekłym, którą AGH Space Systems przetestowało po raz pierwszy w ubiegłym roku na Pustyni Błędowskiej. Członkowie zespołu, który działa w AGH od 2014 r., specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge (gdzie pokonała 400 zespołów) czy European Rover Challenge.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-07-13
Data aktualizacji: 2018-07-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź