Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszyła przebudowa pętli tramwajowej Kurdwanów P+R

W sobotę, 23 czerwca, rozpoczęła się przebudowa pętli tramwajowej Kurdwanów P+R. W związku z tym na trzy dni wyłączono ruch tramwajów na odcinku od przystanku Bieżanowska do pętli. Od wtorku, 26 czerwca, na tę trasę powróciły tramwaje dwukierunkowe.

Fot. ZIKiT

Prace są prowadzone w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej – od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ul. Beskidzką i Halszki – połączonej z budową linii tramwajowej.

W trakcie pierwszych prac w rejonie obecnych przystanków tramwajowych dla wysiadających i wsiadających na pętli Kurdwanów P+R powstanie tzw. przejazdówka, umożliwiająca zmianę toru i zawrócenie przez tramwaje dwukierunkowe. Instalacja przejazdu potrwa do poniedziałku, 25 czerwca. Od wtorku, 26 czerwca, na trasie od przystanku „Bieżanowska” do pętli będą kursować wyłącznie tramwaje dwukierunkowe.

Linia tramwajowa budowana w ramach inwestycji będzie przebiegać: od pętli w Kurdwanowie, wzdłuż rzeki Wilgi pod terenami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II do ul. Zakopiańskiej. Torowisko posłuży szczególnie mieszkańcom Kurdwanowa, którzy dojeżdżają każdego dnia do Borku Fałęckiego czy na Ruczaj. Nowe połączenia tramwajowe z Kurdwanowa to dodatkowych pięć przystanków, jeden z nich w tunelu podziemnym o długości 700 m, pod sanktuariami w Łagiewnikach.

W okresie wakacyjnym wykonawca planuje realizację prac w rejonie ulic Turowicza oraz Zakopiańskiej. Dzięki dofinansowaniu inwestycji ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju oraz środków Unii Europejskiej Kraków może obecnie realizować część trzeciej obwodnicy miasta od strony zachodniej, czyli Trasę Łagiewnicką. Budowa jej jest dla miasta i mieszkańców niezwykle ważna. Pozwoli ona na realizowanie przejazdów pomiędzy południowymi dzielnicami, z pominięciem wąskich ulic osiedlowych. Jednocześnie zaprojektowana jest w taki sposób, że wybudowane w trakcie prac na tej arterii tunele nie podzielą miasta na dwie części, a jedynie zintegrują ją z obecną infrastrukturą poprawiając ruch pojazdów.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – od wtorku, 26 czerwca:

  • linia 6 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Salwator. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia w godzinach 5:00 – 22:00, w okresie wakacji z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 20 minut poza godzinami szczytu i w dni wolne;
  • linia 24 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Bronowice Małe. Linia w okresie wakacji będzie kursować z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie oraz co 20 minut w godzinach wieczornych i w dni wolne;
  • linia 50 – będzie kursować na trasie zmienionej Krowodrza Górka – Prokocim. Linia w okresie wakacji będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 10 minut).

Zasady zachowania ważności biletów okresowych:

Bilety okresowe wykupione na linię 50 zachowują ważność na trasie stałej i zmienionej, a ponadto:

  • na trasie linii 24 na odcinku Kurdwanów P+R – Dworzec Główny;
  • na trasie linii 174 na odcinku Kurdwanów P+R – Kuklińskiego;
  • na trasie linii 184/484 na odcinku Kurdwanów P+R – Rondo Mogilskie.
Adres: Kraków
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG, KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-06-26
Data aktualizacji: 2018-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź