Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rafael Payare nowym gościnnym dyrygentem Sinfonietty Cracovii

Techniczna wirtuozeria, bezprecedensowa muzyczna wrażliwość i charyzma rodem z rock'owej estrady: w ciągu zaledwie pięciu lat Rafael Payare szturmem zawojował świat dyrygentury zdobywając miano godnego następcy swojego mentora ‒ Lorina Maazela. Wenezuelski mistrz batuty przyjął właśnie pozycję honorowego dyrygenta gościnnego Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Koncert inaugurujący współpracę Sinfonietty z Wenezuelczykiem odbędzie się 20 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej. W programie wieczoru znajdą się I oraz II Symfonia Roberta Schumanna.

Niespełna czterdziestoletni wychowanek słynnego El Sistema ‒ wenezuelskiego programu edukacji muzycznej będącego kuźnią talentów tej miary co szef Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel ‒ ma już na swoim koncie współpracę z wiodącymi światowymi orkiestrami, takimi jak Wiener Philharmoniker, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego czy Royal Stockholm Philharmonic.

Kariera energetycznego Wenezuelczyka nabrała rozpędu po jego bezapelacyjnym zwycięstwie w słynnym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Nicolai Malko w 2012 roku. Na talencie Payare'a poznał się również sam Krzysztof Penderecki, który w 2013 roku zaprosił artystę do wzięcia udziału w serii warszawskich koncertów z okazji jubileuszu jego 80. urodzin u boku takich mistrzów batuty, jak Valery Gergiev, Charles Dutoit, Leonard Slatkin czy Jirí Belohlávek. W listopadzie 2014 roku Payare został mianowany głównym dyrygentem irlandzkiej Ulster Orchestra, szybko zaskarbiając sobie przychylność krytyków i melomanów w całym kraju.

W czerwcu roku 2015 ‒ po śmierci swojego mistrza i mentora Lorina Maazela ‒ Payare zastąpił go na stanowisku głównego dyrygenta prestiżowego Castleton Festival. W grudniu tego samego roku Rafael Payare zadebiutował na deskach sceny krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego, gdzie brawurowo wykonał z Sinfoniettą Cracovią III oraz IV Symfonię Roberta Schumanna, zdobywając natychmiastowe uznanie słuchaczy i muzyków towarzyszącego mu zespołu.

- Śmiało można zaryzykować pogląd, że była to miłość od pierwszego, muzycznego wejrzenia ‒ mówi Jurek Dybał, główny dyrygent i dyrektor Sinfonietty. - Po spektakularnym sukcesie koncertu z symfoniami Schumanna szybko zrodziła się wola dalszej współpracy ‒ zarówno ze strony Rafaela, jak i naszej. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni, że artysta tej miary docenił poziom i kunszt Sinfonietty, obejmując stanowisko jej honorowego dyrygenta gościnnego. To prawdziwa sensacja i kolejny dowód na to, że Kraków może poszczycić się orkiestrą na światowym poziomie ‒ dodaje Dybał.

Sam Payare nie szczędzi słów uznania dla krakowskiego ansamblu: „Wszyscy muzycy tej orkiestry są wspaniali (…), to naprawdę rewelacyjny zespół. Najbardziej niesamowite jest to, że każdy z artystów Sinfonietty stara się „wycisnąć” z muzyki wszystko to, co w niej najlepsze: to bardzo szczere, wspólne dążenie do tego samego celu, coś fantastycznego. Nie mogę się doczekać powrotu do Krakowa.”

Nowo nawiązaną współpracę Payare'a z krakowskim zespołem zainauguruje już 20 kwietnia koncert z cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą”: wenezuelski maestro i Sinfonietta powrócą na scenę Filharmonii im. K. Szymanowskiego, wykonując pozostałe kompozycje symfoniczne Schumanna: I Symfonię B-dur „Wiosenną” oraz II Symfonię C-dur.

 

20 IV 2017 | godz. 19.30

WYKONAWCY

Rafael Payare — dyrygent

Sinfonietta Cracovia

PROGRAM

R. Schumann — I Symfonię B-dur „Wiosenna” op. 38

R. Schumann — II Symfonia C-dur op. 61

BILETY 40 | 30 | 20 zł

Ticketpro.pl, Eventim.pl, InfoKraków

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-06
Data aktualizacji: 2017-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź