Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kawał dobrej muzyki w Dworku Białoprądnickim

Ojciec i Syn. Soul, rhythm, blues and folk. Trochę akustycznie, trochę elektroniczne. Jedno jest pewne: w najlepszym wydaniu. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się koncert, który odbędzie się w Dworku Białoprądnickim w najbliższy wtorek, 14 lutego. Wystąpią Jorgos i Antonis Skolias – duet, który realizuje wspomnienia z dzieciństwa i muzyczne inspiracje. Godz. 19.00, wstęp wolny.

W muzyce duetu - pełnej improwizacji - pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk. Jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

Artyści zaprezentują utwory z płyty „Kolos” nagranej przez śpiewającego Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Szczególnego znaczenia nadaje wszystkim utworom fakt, że są wykonywane przez ojca i syna. Album był nominowany w prestiżowym konkursie Jazz Plebiscyt 2016 miesięcznika JazzPRESS oraz Radia JAZZ.FM, w kategoriach: Płyta Roku i Wykonawca Roku (zajęli II miejsce w obu kategoriach).

Jorgos Skolias – wokalista niesforny

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od 1988 do 1991 r. był stałym wokalistą formacji "Young Power", skupiającej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim ,Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

Antonis Skolias

Perkusista w zespołach Rycerzyki i Amusing Companions, twórca muzyki do słuchowisk radiowych spektakli teatralnych, w tym do ostatnio znakomicie zrecenzowanego spektaklu „Wieloryb The Globe” w reżyserii Mateusza Pakuły.

Adres: ul. Papiernicza 2, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-10
Data aktualizacji: 2017-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź