Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzieci zadają pytania portretom – warsztaty w Muzeum Historii Fotografii

Muzeum Historii Fotografii zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (6–15 lat) oraz ich rodziców na kolejne warsztaty edukacyjne z cyklu „Szkoła widzenia”. Już dziś tematem będą portrety – uczestnicy nauczą się stawiać pytania portretom i opanują umiejętność rozpoznawania ukrytych w nich znaczeń. Drogą do tego będą fascynujące doświadczenia.

Fot. MHF

Wszyscy mamy portrety. To jedna z najbardziej oczywistych i najczęściej używanych form obrazu. Wydają się łatwo uchwytne i banalne. Czy portret rzeczywiście nie ma przed nami tajemnic? Czy wiemy, co mówią do nas pozy i rekwizyty? Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość wyrobienia w sobie umiejętności rozpoznawania znaczeń ukrytych w portretach. Droga do zrozumienia będzie prowadzić przez fascynujące doświadczenia. Uczestnicy staną się królami, bankierami, tancerkami... Celem warsztatu jest rozbudzenie w uczestnikach świadomości przekazu wizualnego. Samodzielne próby odczytania i wyartykułowania znaczeń ukrytych w obrazach prowadzić mają do zrozumienia roli konwencji w obrazie. Pytania postawione porterowi sprawią, że pozornie proste wizerunki zaczną mówić swoim własnym głosem.

Przypominamy, że od 2012 r. MHF realizuje program edukacyjny „Szkoła widzenia”, poświęcony zagadnieniom dotyczącym widzenia i postrzegania rzeczywistości, a także tworzenia obrazów oraz ich dekodowania. Problem poznawany jest z różnych perspektyw – zarówno optyki, jak i psychologii widzenia oraz technologii tworzenia obrazu fotograficznego. Program został skonstruowany na zasadzie uczenia i aktywizacji przez zabawę. Docelowo ma obejmować kilka korespondujących ze sobą elementów tworzących spójną całość. Pierwszym elementem jest stworzona w 2012 r. strona internetowa www.szkolawidzenia.pl.

W 2015 r. powstała interaktywna publikacja książkowa Moniki Kozień „Szkoła widzenia” oraz warsztaty edukacyjne, dwa kluczowe elementy programu, nagrodzone w prestiżowym Konkursie na wydarzenie muzealne roku „Sybilla 2015”. W 2016 r., w ramach programu „Szkoła widzenia”, zrealizowana została wystawa „My(d)lenie oczu”.

Warsztaty „Ustaw się, czyli o czym mówią portrety” rozpoczną się w niedzielę o godz. 11.00. Cena: 15 zł od osoby. Uwaga! Obowiązują zapisy: rezerwacja@mhf.krakow.pl, tel. 12 634 59 32 w. 31 www.mhf.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-11
Data aktualizacji: 2016-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź