Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków będzie jeszcze bardziej zielony

Ruszają proekologiczne konkursy organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K Norwida. Dzięki realizowanym od lat projektom, zaniedbane działki i przestrzeni na blokowiskach stają się oazami zieleni.

Już wkrótce będzie można zgłaszać projekty konkursowe w ramach programu „Miasto – Ogród". – To będzie już 20., jubileuszowa edycja naszego przedsięwzięcia – mówi Elżbieta Urbańska – Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Projekt dotyczy problemów zieleni miejskiej, szczególnie gęsto zabudowanych „blokowisk". W ramach niego organizowane są dwa ogólnomiejskie konkursy: „Ogrody sąsiedzkie" i „Pnącza dla Krakowa". – Uczestnicy tworzą w przestrzeni publicznej, w swoim najbliższym otoczeniu ogrody, pielęgnują publiczne skwery, tworząc coraz więcej pięknych, zielonych i zadbanych miejsc o specyficznym klimacie i przeznaczeniu – wylicza Elżbieta Urbańska- Kłapa.

rzedsięwzięcie ma charakter otwarty i adresowane jest do mieszkańców, rad dzielnic, działaczy osiedlowych, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, właścicieli i administratorów bloków i kamienic. Poszczególne, zgłoszone do konkursów projekty ocenia specjalna komisja, w skład której wchodzą ogrodnicy, projektanci, naukowcy i urzędnicy miejscy zajmujący się zielenią. Każda z edycji kończy się Spotkaniem Miłośników Ogrodów, podczas których zostają ogłoszone wyniki konkursów, wręczone dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników.

W tym roku projekty konkursowe można składać od 27 kwietnia, a ich przyjmowanie zakończy się 5 czerwca. Od 8 do 12 czerwca zaplanowano komisyjne przeglądy zgłoszonych ogródków i stanowisk pnączy. Następnie projekty będą ocenianie przez komisję, a ogłoszenie wyników zaplanowane jest na początek lipca. Zwycięzców poznamy podczas XX Spotkanie Miłośników Ogrodów.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak zgłaszać się do konkursów znajdziemy na stronie okn.edu.pl w zakładce Ekologia.

W tym roku odbędzie się też kolejna edycja organizowanego od paru lat przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida projektu „Ogrody Nowej Huty". - Nasze doświadczenia i wnioski z kilkunastoletniej organizacji konkursów przyczyniły się do powstania nowego pomysłu, który od roku 2011 realizujemy wspólnie z partnerem ArcelorMittal S.A. – mówi kierownik Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. To projekt lokalny, nowohucki. Zakłada on tworzenie dostępnych i przyjaznych terenów zielonych, które bardzo najczęściej powstają na zaniedbanych dotychczas działkach.

Proekologiczne konkursy i projekty Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida objęte są honorowymi patronatami Prezydenta Krakowa i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-04-13
Data aktualizacji: 2015-04-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź