Marsz Pamięci

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto. Zostało do niego przesiedlonych ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. W rocznicę jego likwidacji, na placu Bohaterów Getta gromadzą się mieszkańcy Krakowa oraz goście z zagranicy. Spotykają się podczas Marszu Pamięci, aby przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie, pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć.

Marsz Pamięci
Fot. Archiwum Krakow Jewish Culture Festival

W 1942 roku zorganizowano kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców zostało przesiedlonych do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.

Marsz Pamięci ma na celu nie tylko upamiętnienie ofiar hitlerowskiego terroru, ale także  przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i zapomnianej przez dziesięciolecia.

Uczestnicy Marszu zgromadzą się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci - Apteka pod Orłem, gdzie odbędzie się część oficjalna Marszu. Następnie przejdą ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską, na teren byłego obozu KL Płaszów – tą samą drogą, która dla wielu mieszkańców getta była drogą na śmierć. Podczas Marszu odbędą się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów; pierwsza na ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz druga, przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.

Po zakończeniu Marszu, około godziny 13.45 dla uczestników przewidziano bezpłatny autobus (przystanek Makowa w kierunku Ronda Matecznego), który przewiezie chętnych na Plac Bohaterów Getta.

Koordynatorem Marszu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Zydowskiej w Krakowie (www.jewishfestival.pl). Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz.

Opracowano na podstawie materiałów przekazanych przez Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także