Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

SZANsa na rewitalizację Krakowa

Rewitalizacja miasta, a przede wszystkim rola zarządców nieruchomości w tym procesie to hasło przewodnie I Forum Zarządcy, które we wtorek (1 lipca) odbyło się w Magistracie. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN) otworzył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba przedstawiła działania miasta w zakresie rewitalizacji oraz rehabilitacji osiedli oraz projekt „Kraków - Nowa Huta Przyszłości".

- To Państwo, a więc zarządcy nieruchomości jesteście pierwszym źródłem informacji dla właścicieli i mieszkańców,  najlepszymi pośrednikami na linii mieszkańcy – urząd, mieszkańcy – miasto. Tym samym jesteście dla nas niezwykle cennymi partnerami w realizacji działań na rzecz Krakowa, gdyż same wysiłki samorządu w procesie rewitalizacji miasta nie wystarczą. Cieszę się, że przy okazji dzisiejszego spotkania będziemy mogli o tym podyskutować i zapoznać Państwa dokładnie z istotnymi dla procesów odnowy projektami: miejskimi i lokalnymi programami rewitalizacji, a także programem likwidacji niskiej emisji – mówił podczas otwarcia spotkania Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał także, że Kraków dysponuje dobrze przemyślaną, spójną strategią rewitalizacji zapisaną m.in. w ogólnym – miejskim – i w lokalnych programach rewitalizacji: dla Starego Miasta Zabłocia i starej Nowej Huty.

Jak zaznaczył, jesteśmy też pierwszym polskim miastem, które przystępuje do wdrażania – w sposób kompleksowy – projektów rehabilitacyjnych dla osiedli z wielkiej płyty:

- Starzejące się osiedla z wielkiej płyty, czy wymagające modernizacji budynki wyposażone w niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego systemy grzewcze to poważny problem tak dla miasta jak i dla zarządców odpowiedzialnych za funkcjonowanie zdegradowanych nieruchomości. Dlatego zależy nam, by w maksymalnym stopniu pomóc państwu - osobom administrującym  tymi budynkami, w pokonywaniu różnego rodzaju trudności. Zależy nam, by właśnie zarządcy, administratorzy dysponowali pełną wiedzą o miejskich programach, o wszelkich możliwych formach  wsparcia w tym także rozmaitych miejskich i zewnętrznych źródłach finansowania tych inwestycji – mówił Prezydent Majchrowski.

Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba wyjaśniła czym jest rewitalizacja, przedstawiła programy rewitalizacji w Krakowie, opowiedziała o rehabilitacji zabudowy blokowej osiedli na przykładzie pilotażu prowadzonego w Krakowie, a także uzmysłowiła uczestnikom jaka jest rola partycypacji społecznej w procesie rewitalizacji.

Dodajmy, że I Forum Zarządcy  to zarazem finał kilkumiesięcznego cyklu spotkań pn. „Transfer wiedzy urząd - zarządca" organizowanego przez Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN), pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Projekt jest częścią programu „Kompetentny zarządca" zainicjowanego w związku z deregulacją zawodu zarządcy i związanymi z tym zagrożeniami oraz wyzwaniami. „Transfer wiedzy" ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy zarządcami a przedstawicielami urzędów oraz instytucji z których działalnością  nierozerwalnie łączy się praca zarządcy. Program „Kompetentny zarządca" i towarzyszące mu inicjatywy (jak np. „Transfer wiedzy") będą kontynuowane.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: www.szan.org.pl

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna w OTOFOTO GALERII

pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-06-30
Data aktualizacji: 2014-07-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź