Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Filantrop Krakowa

Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe „MEBLODOM PLUS" Ryszard Konstanty, Fundacja Radia ZET, Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie zostali laureatami konkursu o tytuł „Filantrop Krakowa A.D. 2013". Symboliczne berła, akty nadania tytułu i znaczki wręczyli w poniedziałek (30 czerwca) laureatom w magistracie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

- Filantropia często wynika ze strategii firm komercyjnych lub jest wpisana w działalność instytucji specjalnie powołanych do pomocy potrzebującym. Filantropia może wynikać też z potrzeby serca. Bez względu na to, każda forma wspierania jest potrzebna i godna najwyższej pochwały. Dlatego podziękowania należą się wszystkim, którzy biorą na siebie trud udzielania pomocy potrzebującym – mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podczas uroczystości wręczenia tytułów Filantropa Roku 2013.

W tym roku Bractwo nominowało do tytułu „Filantrop Krakowa A.D. 2013" kandydatury: w kategorii za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego oraz w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii - Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MEBLODOM PLUS" Ryszard Konstanty, w kategorii za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom - Fundację Radia ZET, a w kategorii za najciekawszą formę i efektywność filantropii - Telewizję Polską S.A. Oddział w Krakowie.

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „MEBLODOM PLUS" Ryszard Konstanty (wniosek o uhonorowanie złożył Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 2 w Krakowie) wspiera finansowo dzieci i młodzież oraz rodziny wielodzietne. Laureat jest również fundatorem „okien życia", w których każda matka może anonimowo zostawić swoje nowo narodzone dziecko. Właściciel firmy sfinansował powstanie i wyposażenie takich okien w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Częstochowie, Warszawie, Bielsku-Białej i Sandomierzu. Współpracuje z Fundacją „Mieć marzenia" i spełnia najskrytsze pragnienia jej nieuleczalnie chorych podopiecznych. Jest także fundatorem inkubatorów na oddziałach dziecięcych kliniki w Krakowie oraz w szpitalu nowosądeckim.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza" nominowało do nagrody TVP Kraków za „zrozumienie dla problemów społecznych, dostrzeganie potrzeb zwykłych ludzi, działalność charytatywną i serce wkładane w realizację misji telewizji publicznej". Hospicjum czterokrotnie było beneficjentem meczów charytatywnych zainicjowanych przez drużynę piłkarską TVP Kraków. Hospicjum znalazło w Telewizji życzliwego partnera, pomagającego promować idee niesienia opieki nieuleczalnie chorych, aż po kres ich życia. Telewizja przyczynia się także do rozwoju hospicyjnego wolontariatu.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wnioskował o wyróżnienie Fundacji Radia ZET. Zaangażowanie Fundacji sprawiło, że Kraków stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków kardiochirurgii na świecie. Fundacja pomaga dzieciom z ciężkimi chorobami serca. Finansuje kosztowne operacje, nowatorskie zabiegi, a także zakup sprzętu medycznego dla klinik oraz oddziałów kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej. W latach 2008-2013 Fundacja Radia ZET zebrała na pomoc dla potrzebujących 16 milionów złotych. W tym czasie sfinansowała bardzo kosztowne operacje 58 najmłodszych pacjentów z ciężkimi chorobami serca, przekazała blisko 8,5 mln zł na wyposażenie szpitali w całej Polsce. Pomagała też ofiarom klęsk żywiołowych w Polsce.

Dodatkowo, kandydaci zgłoszeni do konkursu: Stowarzyszenie Nowy Prokocim „Przyjaciele", Sklep Leroy Merlin Kraków Czyżyny, Pan Piotr Pasternak - Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespół prawników działających przy fundacji Academia Iuris, Samorząd Szkolny Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie - otrzymali podziękowania w formie dyplomów za prowadzoną działalność filantropijną.

Przypomnijmy; konkurs o tytuł Filantropa Krakowa jest ogłaszany przez Prezydenta Krakowa od 2000 roku. Rada Miasta Krakowa kierując się intencją wspierania, prowadzenia i rozwoju działalności charytatywnej, ustanowiła tytuł Filantrop Krakowa A.D. Przyznawany jest on osobom lub podmiotom za wyróżniającą się pomoc udzielaną potrzebującym. Prezydent Krakowa powołuje Bractwo Filantropii, które opiniuje kandydatury do tytułu.

Sylwetki tegorocznych laureatów (pdf)

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna w OTOFOTO GALERII

pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-06-30
Data aktualizacji: 2014-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź