Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Najszybsza jazda? po Krakowie

Ruch na krakowskich ulicach jest najpłynniejszy w Polsce, wynika z raportu portalu korkowo.pl, który cyklicznie bada natężenie i płynność ruchu we wszystkich większych polskich miastach.

„To powód do zadowolenia i potwierdzenie, że nasze konsekwentne działania inwestycyjne oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu transportem przynoszą efekty” – komentuje Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Nie Gdańsk, nie Poznań, ani nawet nie Warszawa, tylko Kraków jest liderem jeśli chodzi o płynność ruchu wśród polskich miast. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno raportu serwisu korkowo.pl, który bada natężenie i płynność ruchu we wszystkich polskich większych metropoliach.

Z najnowszych badań wynika, że prędkości które osiągają kierowcy w centrum Krakowa są największe w Polsce. Kraków w tym rankingu wyprzedził nie tylko największe polskie miasta, ale również mniejsze ośrodki, takie jak Bydgoszcz czy Rzeszów.

Serwis korkowo.pl przypomina, że jeszcze pod koniec maja Kraków wypadał stosunkowo słabo na tle całej Polski. „Sytuacja na ulicach Krakowa po kolejnym raporcie zmieniła się na lepsze. Jest szybciej mimo utrudnień w ruchu, z którymi nadal borykają się kierowcy” – czytamy na stronie korkowo.pl. Największa zmiana zaszła w prędkości dla aut jeżdżących w ścisłym centrum (w promieniu do dwóch kilometrów), średnia prędkość w godzinach porannego (06:00-09:00) i popołudniowego szczytu (16:00 -18:00 ) oscyluje obecnie w granicach 29 km/h. Po zakończeniu budowy wszystkich trzech poziomów ronda Ofiar Katynia zdecydowanie usprawnił się ruch w północnej części Krakowa. Szansę na dużo szybszą jazdę niż pól roku temu dostali także kierowcy na obrzeżach miasta. W odległości zarówno 2-5 km jak i 5-10 km od ścisłego centrum prędkości oscylują w granicach 36-37 km/h. Natomiast w odległości 10-15 km od centrum jeździ się ze średnią prędkością 47 km/h.

Dane do raportu na temat prędkości jazdy samochodem w polskich miastach zostały zebrane na podstawie monitoringu sytuacji na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach Krakowa w godzinach od 6:00 do 22:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W pozostałych odległościach (2-5 km, 5-10 km i 10-15 km) od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach zrealizowano w Krakowie szereg inwestycji drogowych, które miały wpływ na poprawę przejezdności przez miasto. Niedawno zakończyła się kompleksowa modernizacja ronda Ofiar Katynia. Wcześniej wybudowano między innymi estakadę drogową w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich oraz przebudowano ronda Mogilskie i Grzegórzeckie. Zastosowano też nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu transportem zbiorowym, dzięki czemu przejazd autobusem czy tramwajem staje się konkurencyjny wobec jazdy samochodem. Na szeroką skalę wdrażana jest tzw. zielona fala na newralgicznych ciągach drogowych, przez co ruch pojazdów staje się coraz bardziej płynny.  (M)

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-12-19
Data aktualizacji: 2011-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat