Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Koncert z okazji 20. rocznicy śmierci Andrzeja Cudzicha

20 lat temu zszedł ze sceny życia Andrzej Cudzich, krakowski kontrabasista i kompozytor (1960-2003). 24 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Muzeum Manggha Fundacja im. Andrzeja Cudzicha po raz kolejny organizuje koncert poświęcony jego pamięci. – Chcemy, by niecodzienna muzyka, którą tworzył Andrzej, na nowo odżyła, a wraz z nią i on sam… – komentuje Mikołaj Budniak, prezes Fundacji.

Termin: 24 listopada 2023 r.
Email: fundacja.andrzeja.cudzicha@gmail.com

Koncert będzie zróżnicowany, bo takie właśnie było życie i twórczość Andrzeja Cudzicha. Program przewiduje więc kilka odsłon: wydarzenie rozpocznie „Cosmic Silence” – niecodzienny duet światowej sławy muzyków: Leszka Żądły (saksofon) i Joachima Mencla (fortepian, lira korbowa), będących zarazem przyjaciółmi Andrzeja.

Następnie przewidziany jest występ zespołu Mencla – „Brooklyn Eye”, w ramach którego wystąpi amerykański gitarzysta Steve Cardenas znany ze współpracy m.in. z Norą Jones. W sekcji rytmicznej muzykom towarzyszyć będą Piotr Narajowski (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

W kolejnej części odbędzie się występ indywidualności artystycznej Karoliny Leszko – krakowskiej wokalistki, która wykona utwory Andrzeja Cudzicha znane z jego projektu AmenBand. Towarzyszyć jej będą wspomniani wyżej muzycy: Żądło, Mencel, Cardenas, a także Mikołaj Budniak (kontrabas), Grzegorz Sykulski (syntezator) i syn zmarłego muzyka, Karol Cudzich (perkusja).

W ramach wydarzenia Fundacja planuje także przyznać nagrodę im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas” dla wyróżniającego się kontrabasisty wręczaną od 2018 roku na Festiwalu Jazz Juniors. Dotychczas uhonorowani zostali nią tacy młodzi kontrabasiści jak Rafał Różalski, Franciszek Pospieszalski, Jakub Wosik czy Piotr Narajowski, który pojawi się na scenie w jednym z projektów u boku Mencla.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bilety na wydarzenie dostępne są on-line:

https://evently.pl/events/3173-tribute-to-andrzej-cudzich-w-20-rocznice-smierci

————————————————————————————————————————

Andrzej Cudzich (1960-2003) – rokrocznie określany najwybitniejszym polskim kontrabasistą jazzowym, uznany w świecie m.in. za sprawą autorskiego projektu „Able to listen” (1996) z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim i Ronniem Bouragem, współpracował na stałe z czołowymi polskimi muzykami takimi jak Janusz Muniak (od 1979), Tomasz Szukalski (od 1985) czy Jarosław Śmietana (od 1996).

Oprócz wspomnianej płyty z amerykańskimi tuzami sceny jazzowej Andrzej Cudzich nagrał także album „Simple way” (1998) z autorskimi kompozycjami, do którego zaprosił Joachima Mencla, Adama Pierończyka i Łukasza Żytę. Obok jazzowych projektów kontrabasista tworzył także swój projekt soulowy – AmenBand. Na trzech płytach zespołu śpiewali m.in. Mietek Szcześniak, Ewa Uryga i Beata Bednarz. Warto wspomnieć również o współpracy z Leszkiem Żądło, z którym Cudzich koncertował w latach 90. i nagrał płytę „Miss B.” (ukazała się w 2018 roku, czyli kilkanaście lat po śmierci krakowskiego muzyka).

Więcej informacji: www.andrzejcudzich.art.pl

Organizator:

Fundacja im. Andrzeja Cudzicha
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: