Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

'KRAKUS[K]OWYM TROPEM - konkurs wiedzy o Krakowie dla wielu pokoleń'

„Kraków – miasto pełne skarbów” to tytuł pasjonującego konkursu dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych - zainteresowanych historią, zabytkami, tradycjami i legendami Krakowa, stanowiących unikatowy zasób materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasta.

Termin: 15 września 2022 r. - 26 maja 2023 r.

Konkurs jest częścią szerszego projektu "KRAKUSKOWYM TROPEM - konkurs wiedzy o Krakowie dla wielu pokoleń". Jest to nowa odsłona organizowanego przez 17 lat Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”, w którym dotychczas uczestniczyli uczniowie krakowskich i podkrakowskich szkół. W tej nowej formule obok dzieci  i młodzieży jest miejsce również dla osób w wieku 60+, bowiem organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu konkurs stanie się nie tylko inspiracją do odkrywania niezwykłych tajemnic Krakowa, ale i nawiązania wyjątkowych więzi międzypokoleniowych.

Inicjatywa została przygotowana przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 4 im. J. Słowackiego STO w Krakowie oraz Akademię Żakowską (działająca w ramach Spółdzielni Socjalnej KAMPU w Krakowie). Partnerami projektu w tym roku jest Muzeum Narodowe w Krakowie, a patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Temat tegorocznej edycji konkursu: „Kraków – miasto pełne skarbów” miał wyjątkowe przesłanie nawiązujące do przypadających w roku 2023: 45 rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 rocznicy wpisania tradycji krakowskiego szopkarstwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Ma on także uwrażliwić uczestników na piękno i różnorodność dzieł sztuki (architektura, rzeźba, malarstwo) będących prawdziwymi skarbami Krakowa.

Rozgrywki konkursowe przeprowadzane były w dwóch etapach: do pierwszego przystąpiło łącznie ok. 1750 dzieci w wieku 9 lat (klasy III szkół podstawowych z Krakowa i okolic),  ok. 700 uczniów w wieku 11-12 lat (klasy V-VI szkół podstawowych z Krakowa i okolic), grupa 20 seniorów (w wieku 60+) oraz 121 osób uczestniczących w wielopokoleniowej grze miejskiej „KLUCZE DO SKARBÓW KRAKOWA” (uwzględniającej dziedzictwo kulturowe Krakowa), a w drugim etapie (finale) udział wzięło 110 uczniów klas III SP, 40 uczniów z klas V-VI SP oraz 12 seniorów.

Pragniemy nadmienić, iż w tegorocznym konkursie uczestniczyło ok. 40 dzieci z Ukrainy i 1 z Białorusi, a 12 z nich przeszło do finału.

Przed przystąpieniem do rozgrywek uczestnicy konkursu mogli poznać zasób wiedzy uwzględnionej w konkursie, uczestnicząc w  zajęciach przygotowawczych:

wycieczce po Krakowie,  

wizycie w Muzeum Narodowym,

4 grach miejskich (realizowanej z uwzględnieniem możliwości wszystkich uczestników)  realizowanych we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Krakowa.

Organizatorzy pragną gorąco podziękować wszystkim Patronom, bowiem dzięki ich wsparciu możliwe było honorowanie dyplomami i nagrodami  wszystkich uczestników finału (łącznie ok. 150 dzieci i młodzieży oraz 12 seniorów).

Organizator:

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Słowackiego STO w Krakowie oraz Akademia Żakowska
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA JURCZYK
Podmiot publikujący: