Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów

Już wkrótce siódma edycja wyjątkowego konkursu skrzypcowego w Krakowie!

Termin: 7-10 grudnia 2022 r.
Telefon: 12 422 15 30
Email: sekretariat@zelenski.krakow.pl

Celem konkursu jest promocja muzyki skrzypcowej, a także wiedzy na temat polskiej twórczości lutniczej, zwłaszcza instrumentów krakowskich lutników z rodziny Grobliczów żyjących i tworzących w XVI-XVIII wieku. To również przybliżenie historii renesansowego Krakowa oraz  uświadomienie  młodym ludziom znaczenia polskiej kultury i sztuki oraz wartości rzemiosła artystycznego w czasach nazwanych później „złotym wiekiem kultury polskiej”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkól średnich. Przesłuchania są dwuetapowe i odbywają się w dwóch grupach wiekowych.

Program konkursu oparty jest na obowiązującym uczniów programie szkoły średniej Umożliwia wszechstronną prezentację umiejętności instrumentalnych młodych skrzypków. W pierwszym etapie muzycy wykażą się sprawnością techniczną (kaprysy Wieniawskiego i Paganiniego), rozumieniem struktury wykonawczej w muzyce baroku (Telemann i Bach), a także najważniejszą u skrzypka umiejętnością kształtowania pięknego dźwięku (wolne części koncertów Mozarta). Drugi etap będzie sprawdzianem ich dojrzałości artystycznej (koncert i utwór wirtuozowski).

Jurorzy konkursu to wybitni skrzypkowie i pedagodzy, przedstawiciele wiodących ośrodków muzycznych w Polsce.(prof. Wiesław Kwaśny- przewodniczący jury, członkowie: prof. Łukasz Błaszczyk, prof. Bartosz Bryła, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Paweł Radziński)

Nagrodą dla laureata I miejsca są skrzypce mistrzowskie zbudowane przez Jana Pawlikowskiego – wykonane na wzór instrumentów tworzonych przez krakowskiego XVII -wiecznego lutnika Marcina Groblicza – oraz koncert laureata w sali Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Przesłuchania konkursowe  odbywać się będą w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie przy ulicy Basztowej 9.

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Państwowa Szkoła Muzyczna II Stopnia im. Władysława Żeleńskiego
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: