Informacja archiwalna

Wieczór poetycko-muzyczny pt. 'Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich'

Inspiracją dla koncertu Leszka Długosza zatytułowanego Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich, który odbędzie się w dniu 27 września b.r., w niedzielę, w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, stała się inicjatywa dyrekcji Biblioteki Kraków, aby kolejnym poetą ujętym w popularnej serii Poeci Krakowa, wydawanej przez tę instytucję od lat, był Leszek Długosz legendarny pieśniarz, poeta, literat i współtwórca sukcesu Piwnicy Pod Baranami.

Wieczór poetycko-muzyczny pt. 'Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich'
Fot. www.krakow.pl

Najnowszy tom poezji krakowskiego barda zatytułowany „Do szkiełka z Muzeum Czartoryskich, jest kolejną  ważną pozycją  w twórczości tego wybitnego polskiego poety. To już 11 zbiór wierszy na liście jego poetyckich publikacji, na której znalazły się między innymi: „Lekkie popołudnie”, „Dusza na ramieniu”, „Podwawelska Kolęda” czy „Ta chwila, ten blask lata cały”. Jeden z przepięknych wierszy zawarty w  najnowszym tomiku poezji, który zaprezentuje artysta w niedzielę, zatytułowany „Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich”, stał się początkiem zamysłu, aby ten koncert tak właśnie nazwać i zrealizować w miejscu niecodziennym, jakim jest Muzeum. 

Dla Leszka Długosza w całej jego bogatej twórczości literacko – muzycznej najważniejsza jest poezja! W tym rodzaju krakowski twórca  wypowiada się najpełniej. Piękno jego zmysłowej poezji, która mogłaby być nazwana traktatem o przemijaniu, wyznacza  wewnętrzny rytm i melodia słowa zaczerpniętego ze skarbca najlepszej polszczyzny. Leszek Długosz opisuje świat lirycznymi obrazami, pełnymi fascynujących  świadków przemijającego czasu, czasu doskonałej harmonii. Tworzywem jest wysublimowane i wyrafinowane owo "długoszowe" słowo, które wyraża zachwyt chwilą, wydobywaną z codzienności i z poczucia odpowiedzialności za pamięć.

Podczas niedzielnego koncertu w Muzeum Książąt Czartoryskich usłyszymy nie tylko najnowsze wiersze recytowane w sposób mistrzowski przez samego poetę, kiedyś studenta legendarnej Danuty Michałowskiej w krakowskiej PWST, ale i jego muzyczną "klasykę", zawierającą najbardziej znane pozycje repertuarowe, funkcjonujące od jego występów w Piwnicy pod Baranami, po dziś dzień. Do współudziału w tym zamierzeniu artystycznym autor zaprosił wypróbowanych, znakomitych swoich przyjaciół, muzyków: W. Dziedzińskiego, K. Oczkowskiego, W. Murzańskiego oraz  wybitnego krytyka literackiego Wacława Smaszcza, Koncert poprowadzi organizatorka, pomysłodawczyni projektu Jolanta Janus, współpracująca od kilku  lat z krakowskim bardem.

Mimo trudności, jakie teraz przeżywają artyści w dobie pandemii, znalazły się możliwości i dobra wola ze strony Władz Miasta, Województwa oraz Wydziału Kultury UMK,  Instytutu Książki, Biblioteki Kraków, Muzeum Narodowego, aby uczynić  to wydarzenie szczególnie atrakcyjnym.

Koncert poezji i pieśni Leszka Długosza objął swoim  patronatem prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wydarzenie nie jest biletowane i będzie również transmitowane online przez konto poety na You Tube.

 https://youtube.com/channel/UCCZ3T-qs_MYDNB1vYYBYetw

 

Termin:
27 września 2020 r.
Email:
lenaker93@o2.pl

Organizator:

Art et Artificem
Data: 2020-09-25 pokaż metkę
Osoba publikująca: MAŁGORZATA JURCZYK
Podmiot publikujący: