Wyspiański w Pracowni i Muzeum Witrażu

11 grudnia 2019 w Pracowni i Muzeum Witrażu odbędzie się uroczyste odsłonięcie witraża „Polonia” wykonanego w ramach projektu "Polonia w budowie” oraz pokaz animacji „Apollo. Żywioły”

Wyspiański w Pracowni i Muzeum Witrażu
Fot. Muzeum Witrażu

W 2016 roku Muzeum Witrażu rozpoczęło Cykl w budowie - długofalowe przedsięwzięcie, które ma na celu stałe dopełnianie największej w Polsce kolekcji sztuki witrażowej. Każdy projekt pomyślany jest jako odpowiednik wystawy czasowej – goście Muzeum Witrażu mogą na żywo oglądać kolejne etapy powstawania dzieł. Rozpoczęto od realizacji dwóch projektów Wyspiańskiego. Kolejnym etapem będzie sięgnięcie do najwybitniejszych światowych projektantów szkła architektonicznego i witrażu. Pierwszym z nich będzie prof. Johannes Schreiter i jego dzieło zaprojektowane do kaplicy koronacyjnej cesarzy niemieckich w Katedrze we Frankfurcie.

„Polonia”

Witraż wykonany na podstawie kartonu Stanisława Wyspiańskiego z końca XIX wieku dla Katedry lwowskiej. Odsłonięcie witraża stanowi zwieńczenie kilkuletniego okresu działalności Pracowni i Muzeum Witrażu poświęconego twórczości Wyspiańskiego. W 2018 roku, z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Muzeum podjęło się wykonania "Polonii" – dzieła, które w zamyśle Wyspiańskiego miało stanowić opowieść o sytuacji naszego kraju w tamtym trudnym czasie; dzieło wywarło ogromny wpływ na formowanie się polskiej tożsamości narodowej. Z powodu kontrowersji związanych z awangardową formą projektu nie został on nigdy wcześniej zrealizowany w szkle. Praca nad witrażem trwała w Pracowni przez niemal dwa lata i była w tym czasie obserwowana przez ponad 25 tysięcy zwiedzających.

„Apollo. Żywioły”

Pierwszym projektem z Cyklu w budowie był "Apollo w budowie", czyli rekonstrukcja witraża „Apollo. System słoneczny Kopernika”, zaprojektowanego przez Wyspiańskiego w 1904 roku dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, a zniszczonego podczas II wojny światowej. Gotowe dzieło zostało po raz pierwszy zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas wernisażu wystawy WYSPIAŃSKI. Projekt "Apollo w budowie" został nagrodzony wyróżnieniem w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017. To pierwsza w 38-letniej historii  konkursu nagroda dla muzeum prywatnego. 

Witrażowi w budynku Towarzystwa Lekarskiego towarzyszyły dwa boczne skrzydła, na których autor przedstawił Żywioły. W docelowym miejscu ekspozycji – Galerii Młodopolskich Mistrzów Witrażu w Pracowni i Muzeum Witrażu stworzona została animacja nawiązująca do koncepcji Żywiołów i wchodząca w relację z centralnym witrażem wyobrażającym Apollina. Wypełnia ona przestrzeń wokół witraża, wprowadzając jednocześnie nową jakość w prezentacji witraża w przestrzeni ekspozycji muzealnej.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Witrażu!

Więcej tutaj

Termin:
11 grudnia 2019 r.
Osoba kontaktowa:
URSZULA OSTROWSKA
Telefon:
512 937979
Email:
info@muzeumwitrazu.pl

Organizator:

Fundacja Muzeum Witrażu
Data: 2019-11-28 pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: