Informacja archiwalna

Akcja Orange the World

W dniach 25 listopada – 16 grudnia soroptymistki krakowskie biorą udział w rozmaitych wydarzeniach w ramach akcji ORANGE DAY. Kampania ORANGE DAY ma charakter międzynarodowy, a po raz drugi ogólnopolski. Kolorem akcji jest pomarańczowy – w tych dniach w wielu europejskich miastach wybrane obiekty użyteczności publicznej zostaną podświetlone właśnie na ten kolor.

Akcja Orange the World
Fot. Soroptimist

Także i Kraków znajdzie się wśród miast, które biorą udział w tej akcji. Na pomarańczowo zapłoną 25 listopada oraz 10 grudnia między innymi kładka o. Bernatka oraz estakada Lipska-Wielicka, a także Tauron Arena. Kampania ORANGE DAY ma na celu uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię przemocy i dyskryminacji, której doświadczają kobiety i dziewczęta na całym świecie, a szczególnie w krajach, w których toczą się konflikty zbrojne. Czas trwania akcji jest nieprzypadkowy – 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tekst Deklaracji Praw Człowieka, a kilka lat później ogłosiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Natomiast 25 listopada to hołd złożony trzem aktywistkom politycznym z Dominikany – siostrom Mirabal, które zostały zamordowane z rozkazu dyktatora R. Trujillo. Na wniosek organizacji kobiecych z Ameryki Łacińskiej i Wysp Karaibskich Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w 1999 roku dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Tak została zapoczątkowana  przez ONZ kampania ORANGE DAY, przy poparciu Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International, która jest jedną z najstarszych organizacji kobiet i dla kobiet na świecie. Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International ma status konsultanta przy ONZ i Radzie Europy.

Akcję ORANGE DAY promuje plakat WE STAND UP FOR WOMEN  Razem przeciwko przemocy wobec kobiet . Plakat ten będzie publikowany, począwszy od 25 listopada w mediach społecznościowych, na stronie www.soroptimist.krakow.pl oraz na tablicach ogłoszeniowych szeregu instytucji, w szczególności szkół wyższych. Ponadto będą rozdawane pomarańczowe ulotki z opisem akcji oraz telefonami instytucji wspierających pokrzywdzone kobiety. Podczas pikiety 25 listopada na Rynku Głównym będziemy przyklejać na ubrania lub  torebki samoprzylepne naklejki z napisem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET i częstować rozmówców pomarańczami. Na Facebooku Pierwszego Krakowskiego Klubu będą na bieżąco, począwszy od 25 listopada dostępne posty z informacjami, zdjęciami z rozmaitych wydarzeń w ramach akcji ORANGE DAY nie tylko z Krakowa, ale i z innych miast w Polsce – m.in. Warszawy, Bielska-Białej, Cieszyna, Słupska czy Katowic.

Tu poczytaj więcej.

Termin:
25 listopada - 10 grudnia 2019 r.

Organizator:

Soroptimist International of Europe
Data: 2019-11-27 pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: