Informacja archiwalna

55. Jubileuszowy Studencki Festiwal Piosenki

Studencki Festiwal Piosenki to jeden z najstarszych Festiwali twórczości akademickiej w Polsce. Zarówno Festiwal jak i artyści z nim związani na trwale wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki. Na Festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk i inni.

55. Jubileuszowy Studencki Festiwal Piosenki
Fot. SFP

Festiwal w burzliwych czasach szybkich karier i prostych treści jest miejscem, gdzie swoją twórczość mogą zaprezentować artyści niestandardowi, często tworzący wbrew głównym nurtom, poszukujący głosu swojego pokolenia. Festiwal wspiera twórców poszukujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie zostaną wysłuchani a ich twórczość pokazana szerokiej publiczności. Festiwal od lat jest ważnym punktem na artystycznej mapie Polski i stanowi nierozłączny element artystycznej rzeczywistości naszego kraju oraz ma wpływ na rozwój trwałych wartości kulturalnych..

Jubileuszowy 55. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie to próba łączenia nowego ze starym, tradycji ze współczesnością. W programie znalazło się dziesięć koncertów na siedmiu scenach. Pierwszy koncert odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury i będzie podsumowaniem 25-lecia pracy artystycznej Basi Stępniak – Wilk. W niedzielę 13 października w Akademii Sztuk Teatralnych zabrzmią autorskie kompozycje do wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu: Pauliny Bisztygi, Dominiki Handzlik, Asi Nawojskiej i Hanki Wójciak. Między innymi utwory noblistki w drugiej części tego koncertu zaśpiewa Staszek Soyka.  Ponadto w programie festiwalu znalazły się także recital jego laureata Zbigniewa Zamachowskiego, recital poświęcony pamięci Romana Kołakowskiego - poety, pieśniarza, członka Rady Artystycznej SFP, koncert w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu i jubileuszowy Lubelskiej Federacji Bardów.

Festiwal to oczywiście konkurs do którego w tym zakwalifikowanych zostało 31 osób lub zespołów wyłonionych podczas 16 przeglądów i festiwali piosenki w różnych częściach Polski. W jury zasiądą: Jarosław Wasik, Joanna Słowińska, Konrad Imiela i Jan Poprawa. Zdobywca Grand Prix otrzyma ok. 10 tys. zł, laureat drugiego miejsca – 5 tys. zł, a trzeciego 3 tys. zł.
Koncert galowy Festiwalu odbędzie się w sobotę 19 października w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a jego zwieńczeniem będzie ślub na scenie. Koncert laureatów i koncert finałowy "Elementarz" w tym samym miejscu poprowadzi dzień później Krystyna Czubówna.

Zapraszamy!

Termin:
12-20 października 2019 r.
Email:
studenckifestiwal@gmail.com

Organizator:

Fundacja Studencki Festiwal Piosenki
Data: 2019-10-04 pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: