Jubileusz 50-lecia rozpoczęcia eksperymentalnej produkcji szkieł artystycznych przy ul. Lipowej 3

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza” to wystawa organizowana w ramach jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia eksperymentalnej produkcji artystycznych szkieł ręcznie formowanych przy ul. Lipowej 3, tzw. szkieł krakowskich (produkowanych w latach 1969-1998). Swoją pierwszą odsłonę miała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (24 czerwca – 22 września 2019). Będzie jej towarzyszyć katalog z atrakcyjną częścią albumową prezentującą szkła Słuczan-Orkusza oraz inne jego realizacje, między innymi projekty różnego typu lamp.

Jubileusz 50-lecia rozpoczęcia eksperymentalnej produkcji szkieł artystycznych przy ul. Lipowej 3
Fot. ICiMB

Organizatorami wystawy jest Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o wybitnej postaci polskiego designu Jerzym Słuczan-Orkuszu, który przez 50 lat swojej zawodowej aktywności był m.in. twórcą ośrodka wzorcującego w Hucie „Julia” w Piechowicach w latach 50., Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku w latach 60., projektantem w Spółdzielni „Lumet’ w Poznaniu ,pomysłodawcą i inicjatorem, a następnie wieloletnim kierownikiem artystycznym eksperymentalnej huty szkła artystycznego przy Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie (obecnie ŁUKASIEWICZ – ICiMB), a w latach 80. głównym projektantem Huty Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z różnych okresów twórczości artysty, będzie ona jednak eksponować przede wszystkim te szkła, które powstały w latach aktywności projektowej artysty w Małopolsce – w Krakowie przy Lipowej i w Tarnowcu, niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Jasła. Na wystawie znajdą się, obok „klasyków” szkła krakowskiego, obiekty na co dzień przechowywane w magazynach oraz szkła tarnowieckie, które bardzo rzadko prezentowane są szerszej publiczności. Będzie to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich miłośników sztuki, designu i modnego obecnie stylu „vintage”, gdyż szkła projektowane przez Jerzego Słuczan-Orkusza cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników wzornictwa i kolekcjonerów. Szczególnie szkło krakowskie ma swoich wielbicieli i pasjonatów. Dziś uznawane jest przez historyków sztuki i kolekcjonerów za jedno z najciekawszych zjawisk w historii powojennego wzornictwa w Polsce.

WERNISAŻ WYSTAWY:

4 października 2019, godz. 18.00, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Centrum Szkła i Ceramiki, ul.  Lipowa 3, Kraków

WYSTAWA OTWARTA: 4 października – 30 grudnia 2019

KURATOR WYSTAWY: Aleksandra Skorek

PARTNERZY WYDARZENIA: Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków

PATRONI MEDIALNI: TVP Kraków, Radio Kraków, kraków.pl, Szkło i Ceramika, In Your Pocket

 

Termin:
4 października - 30 grudnia 2019 r.
Osoba kontaktowa:
Aleksandra Skorek
Telefon:
12 423 67 90
Email:
galeria@lipowa3.pl

Organizator:

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Siec Badawcza ŁUKASIEWICZ
Data: 2019-10-04 pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: