Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

II Festiwal i Konkurs Pianistyczny 'Piano e Forte' 2019

Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na II Festiwal i Konkursu Pianistyczny „Piano e Forte” 2019.

Termin: 1-9 marca 2019 r.
Email: info@sfogato.org

Celem Festiwalu i Konkursu „Piano e Forte” jest ukazanie historii ewolucji fortepianu w kontekście rozwoju repertuaru fortepianowego, badanie wzajemnych relacji, oddziaływań oraz wpływu nowych zdobyczy w zakresie mechanizmu fortepianowego na repertuar, a także nowatorskich technik kompozytorskich na rozwój instrumentu. Konkurs „Piano e Forte” ma na celu inspirowanie młodych pianistów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii instrumentu, zwiększanie świadomości dotyczącej praktyk wykonawczych różnorodnego repertuaru na fortepianach współczesnych i historycznych, a także poznawanie nurtów interpretacyjnych oraz literatury fortepianowej różnych epok. Festiwal i Konkurs „Piano e Forte”, którego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest pianistka Marta Polańska, jest innowacyjnym projektem ujmującym problematykę w sposób holistyczny. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce i Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato w Krakowie. Pierwsza edycja (2018) odbyła się w 320. rocznicę pierwszej wzmianki o wynalazku włoskiego budowniczego Bartolomeo Cristoforiego, ukazując historyczny szlak fortepianu „Z ziemi włoskiej do Polski”. Poprzez repertuar wykonywanych podczas koncertów dzieł kompozytorów polskich Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte” wpisał się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Druga edycja Festiwalu i Konkursu (2019) będzie przebiegać w rytmie rocznic wybitnych polskich kompozytorów:

Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora,

Marii Szymanowskiej z okazji 230. rocznicy urodzin kompozytorki,

Fryderyka Chopina w 170. rocznicę śmierci kompozytora

oraz Grażyny Bacewicz z okazji 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki.

W programie Festiwalu znajdą się:

* warsztaty dotyczące budowy fortepianu i jednego z jego prototypów, czyli klawesynu oraz organów – instrumentu na którym także grał Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko,

* wykłady dotyczące historii instrumentów oraz dzieł fortepianowych ww. polskich kompozytorów,

* II Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”

* Koncert Galowy Młodych Mistrzów Fortepianu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

 

Wszelkie informacje dotyczące projektu znajdują się na tutaj.

 

Organizator:

Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne SFOGATO
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: