60-lecie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN - IFJ PAN Dzieciom - śpiewająco o fizyce

Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN zapraszają śpiewająco dzieci z Krakowa i okolic. Poważny instytut pokazuje naukę ciekawą, a nawet porywającą.
60-lecie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN - IFJ PAN Dzieciom - śpiewająco o fizyce
Fot. IFJ

„Jesteśmy zespołem specjalistów, ale i entuzjastów. Ciekawość kieruje nas w niezmierzone głębiny Kosmosu oraz do najdrobniejszych cegiełek materii. Badamy przeszłość Wszechświata w największych ośrodkach naukowych na świecie.” – powiedział prof. dr hab. Marek Jeżabek, Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. „Jesteśmy ważną cząstką Krakowa. Czasem znaną lepiej w świecie niż w krakowskich Bronowicach. Jubileusz jest okazją, by pokazać nasze prace i spotkać się z naszymi sąsiadami.”

Obchodzący w tym roku 60-lecie swego powstania krakowski Instytut Fizyki Jądrowej  PAN tym razem zaprezentuje fizykę od jej bardziej artystycznej strony. Blisko 3 tysiące dzieci z Krakowa i okolic odwiedziło od grudnia 2014 roku Instytut, kiedy to Dyrektor prof. dr hab. Marek Jeżabek ogłosił rozpoczęcie jubileuszowej akcji IFJ Dzieciom. Najmłodsi adepci nauki – razem z redaktorem Wiktorem Niedzickim - poszukiwali już kosmosu w swoich domach oraz odkrywali tajemnice światła. Były konkursy z nagrodami, bliskie spotkania z robotami i doświadczenia bardziej przypominające magię, niż „twardą” naukę. 

Podczas kwietniowych pokazów dzieci miały niepowtarzalną okazję otrzymania książeczki z doświadczeniami pt. „Nowe laboratorium Wiktora. Sztuczki dla dzieci (i dorosłych)” z imiennym autografem autora – redaktora Wiktora Niedzickiego. Książeczka będzie także rozdawana podczas widowisk w październiku. 
„Wydawnictwo jest prezentem Instytutu Fizyki Jądrowej PAN dla mieszkańców Krakowa
i można je otrzymać również pocztą – niestety już bez autografu. Natomiast każde spotkanie
u nas jest okazją do zabawy. Goście wychodzą zachwyceni.” – dodaje prof. dr hab. Marek Jeżabek, Dyrektor Instytutu.

Autorem nadchodzących pokazów jest także Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki znanym z licznych programów telewizyjnych. Tym razem proponuje nietypowe połączenie: fizyki z...muzyką. To kolejne wydarzenie adresowane do najmłodszych podczas tegorocznych obchodów jubileuszu 60-lecia Instytutu Fizyki Jądrowej PAN z cyklu IFJ Dzieciom zapowiada się tym razem śpiewająco!

Czy gra na instrumencie ułatwia poznanie fizyki? Od wahadła Galileusza do wycieraczek samochodowych. Kto najlepiej grał na jednej strunie? Dlaczego Franz Liszt na koncertach niszczył fortepiany? Od czego zależy dźwięk instrumentu? Jak się gra na rurach kanalizacyjnych? Na te i podobne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas wykładu “Dobrane małżeństwo, czyli muzyka i fizyka”. Będzie także konstruowanie instrumentów z “byle czego” oraz niezwykłe nagrania z różnych regionów świata.

Pokazy będą nie tylko o akustyce, ale również o muzykach, którzy byli wynalazcami (np. Józef Hofmann) Porozmawiamy także o konstruktorach instrumentów, o rezonansie i o fizykach, którzy kochają muzykę. Pan Wiktor zilustruje widowisko częścią swoich zbiorów instrumentów muzycznych.
 
Członkiem Honorowego Komitetu Obchodów Jubileuszu 60-lecia Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk jest Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Pokazy „Dobrane małżeństwo, czyli muzyka i fizyka” skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odbywać się będą w Auli Instytutu Fizyki Jądrowej, ul. Radzikowskiego 152 w Krakowie od 5 do 8 października o godzinie 9.00 i  ponownie o 11.30 i są nieodpłatne.

Rezerwacji grup zorganizowanych mogą dokonać nauczyciele do dnia 30 września 2015 r.  mailowo pod adresem: rezerwacje@ifj.edu.pl

Zapraszamy!
Informacje na temat jubileuszu 60-lecia Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie oraz wydarzeń i wydawnictw okołojubileuszowych dostępne są pod adresem: 
http://www.ifj.edu.pl/jubileusz60/

tel. 12 662 82 00 

Termin:
5-8 października 2015 r.
Telefon:
12 662 82 00

Organizator:

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk