Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Cracovia - klub z historią

Cracovia to najstarszy działający klub sportowy w Polsce. W Krakowie w piłkę nożną grywano już od lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia − początkowo na terenie Parku Jordana, a następnie na murawie Błoń − jednak gra ta miała charakter rekreacyjny i odbywała się według dowolnego stosowania i interpretacji przepisów. Do powstania zorganizowanych klubów w Krakowie przyczynił się przyjazd drużyn ze Lwowa. Miało to miejsce 4 czerwca 1906 roku. Do pierwszego meczu z "Czarnymi" przystąpiła drużyna "Przodowników" - uczniów najstarszych klas krakowskich gimnazjów. Drugi przeciwnik, drużyna IV lwowskiego gimnazjum, musiała rozegrać mecz z "jedenastką" wyłonioną spośród publiczności. Wydarzenie to stało się katalizatorem rozwoju krakowskiego piłkarstwa.

 Dla historii naszego klubu najważniejszymi drużynami są "Biało- czerwoni" Szeligowskiego, (nazwa pochodzi od koszule, które zawodnicy otrzymali od dr Tadeusza Konczyńskiego za zwycięstwo w "turnieju jesiennym" w 1906 roku) oraz "Akademicy". 13 czerwca 1906 roku, po ogłoszeniu w czasopiśmie "Nowa Reforma", odbył się pierwszy trening "Akademików"., którzy przed przystąpieniem do jesiennego turnieju przyjęli nazwę Akademicki Klub Footballowy Cracovia. Tak narodziła się legenda polskiego futbolu.

Wiosną 1907 roku połączono dwie najlepsze drużyny "turnieju jesiennego": "Biało- czerwonych" oraz AKF Cracovię. Nowy zespół nazwę przejął od "Akademików", a barwy − koszulki w biało-czerwone pasy − od drużyny Szeligowskiego. Tak zakończył się etap budowania drużyny pierwszego Mistrza Polski.

Przed wybuchem I wojny światowej drużyna Cracovii rozgrywała mecze głównie z drużynami z terenu Galicji, która stała się kolebką polskiej piłki nożnej, a także z zespołami piłkarskimi  z innych ziem monarchii Austro-Węgierskiej. Pierwszy taki mecz −  w 1908 r. z Troppauer Spotverein w Opawie − Cracovia przegrała 2:4 (1908 rok). Trzy lata później "biało-czerwoni" zmierzyli się z uznawaną za najlepszą drużynę europejską, reprezentacją Austro-Węgier. Mimo porażki (3:6) postawa zawodników Cracovii pozwoliła im uzyskać, elitarny na owe czasy, tytułu drużyny pierwszej klasy austriackiej. W roku 1913 Cracovia wygrała rozgrywki o mistrzostwo Galicji, wyprzedzając lokalną rywalkę Wisłę oraz Pogoń Lwów.

Po zakończeniu I wojny światowej, "Pasy" wkroczyły w najlepszy okres w swojej blisko stuletniej historii. Rozpoczęło się od mistrzostwa okręgu krakowskiego w 1920, aby w następnym roku sięgnąć po zwycięstwo w pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski.

Przed meczem z CF Barcelona - 1923 rok

W pierwszym międzypaństwowym meczu reprezentacji Polski z Węgrami wystąpiło aż 7 zawodników naszego klubu. W okresie międzywojennym Cracovia jeszcze trzykrotnie sięgała po mistrzowski tytuł, kolejno w 1930, 1932 oraz w 1937 roku.

Cracovia - Mistrz Polski 1932 rok

Cracovia - Mistrz Polski 1937 rok

Lata tuż po wojnie początkowo nie zapowiadały "czarnego" okresu w dziejach klubu. Jeszcze w 1948 roku drużyna Cracovii zdobywa po meczu barażowym z Wisłą tytuł mistrzowski, jednak, w związku z reorganizacją klubów sportowych na wzór radziecki, już rok później Cracovia zostaje Związkowym Klubem Sportowym Ogniwo Cracovia. W czerwcu 1949 roku z nazwy znika łaciński człon odnoszący się do nazwy miasta „Cracovia". Decyzją władz drużyna została też pozbawiona "biało-czerwonych" pasów na koszulkach. Przez trzy lata drużyna funkcjonowała pod nazwą "Terenowe Koło Sportowe Sparta". Swoją właściwą nazwę odzyskała w 1955 r.

Przegląd Sportowy z 1948 roku

Reorganizacja sportu nie ograniczała się jedynie do ingerencji w tradycyjne nazwy klubowe. Kluby sportowe zostały podporządkowane zrzeszeniom. "Protektorem" Cracovii zostało najpierw MPK, a potem spółdzielnia spożywców. Słaba pozycja "protektorów" w ówczesnej hierarchii odbiła się na wynikach sportowych. Drużyna piłkarska plasowała się na coraz niższych pozycjach, by w roku 1954 pożegnać się z rozgrywkami pierwszej ligi. Wprawdzie już trzy lata później nastąpił powrót do rozgrywek z udziałem najlepszych drużyn, ale tylko na dwa sezony.

1966 rok. Cracovia - Wisła 2-0

Obchody 60-lecia klubu

I w takim rytmie odtąd miała toczyć się historia naszej piłki - liczona spadkami i awansami. Z pierwszej do drugiej ligi, drugiej do trzeciej (pierwszy taki spadek miał miejsce po sezonie 1970-71), trzeciej do drugiej etc.

I drużyna − 70-lecie klubu

W tym okresie za sukces należy przyjąć awans do pierwszej ligi w sezonie 1982-83. W latach dziewięćdziesiątych poza trzecią ligą występowaliśmy jedynie przez trzy sezony. Głównym problemem Cracovii w tym okresie był przede wszystkim brak śrdoków finansowych.

W 1997 r. Cracovię przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną, ale w dalszym ciągu głównym problemem pozostawały niewystarczające fundusze. Klub jednak uratowano przed ostatecznym bankructwem. W znacznej mierze była to zasługa kibiców.

W 2001 roku miała miejsce słynne manifestacje przed Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej. Upadający klub został uratowany przez ofiarnych kibiców zrzeszonych w "Grupie 100", którzy przekazując pieniądze wspomagali klub i doprowadzili do pojawienia się sponsora − firmy Comarch. Na przełomie 2002/2003 r. nastąpił powrót do drugiej ligi. Rok później była ekstraklasa. Po wielu latach Cracovia wróciła na należne jej miejsce.

Cracovia − rok 2005

W pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej Cracovia uzyskała piąte miejsce i otarła się o udział w rozgrywkach Intertotto. Jednocześnie została okrzyknięta drużyną grającą najciekawszy futbol w lidze. Stabilizacja finansowa skutkuje nowymi transferami i rozbudową bazy treningowej, a poziom piłkarski przełożył się na powołania do reprezentacji Polski. Sezon 2005/2006 to pechowe dziewiąte miejsce pierwszej drużyny, ale za to Mistrz Polski juniorów młodszych! W swoje urodziny klub organizuje wielką Galę Stulecia, a do obchodów przyłączyły się tysiące kibiców i całe miasto. Rok później w Orange Ekstraklasie Cracovia skończyła sezon na wysokiej czwartej pozycji wyprzedzając swoją lokalną rywalkę, aż o cztery oczka.

Cracovia − rok 2007

Od tamtego czasu pierwsza drużyna najstarszego klubu w Polsce nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach polskiej piłkarskiej elity. W minionym sezonie podopieczni ówczesnego szkoleniowca, Oresta Lenczyka, zajęli dwunastą lokatę. W maju nastąpiła zmiana na ławce trenerskiej i Cracovię objął Rafał Ulatowski, jednak po nieudanych pierwszych spotkaniach sezonu 2010/11 (w jedenastu meczach drużyna zdobyła zaledwie cztery punkty) ustąpił miejsce Jurijowi Szatałowi. Nowy szkoleniowiec zadebiutował na ławce trenerskiej Pasów 5 listopada 2010 roku w spotkaniu z Wisłą Kraków (0:1).

W sezonie 2011/12 Cracovia nie wygrała żadnego z pierwszych ośmiu meczów. 22 września trener Szatałow zrezygnował z funkcji, a nowym szkoleniowcem „Pasów" został Dariusz Pasieka, który wcześniej prowadził Arkę Gdynia.

Trener Pasieka zanotował zwycięski debiut w meczu 8. kolejki T-Mobile Ekstraklasy w Zabrzu. Cracovia po golu Andrzeja Niedzielana pokonała Górnika 1:0 (0:0).


Informacje pochodzą z oficjalnej strony internetowej MKS Cracovia.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-06-26
Data aktualizacji: 2012-06-26
Powrót