Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bratysława

Historia współpracy:

Pierwsza Umowa o współpracy pomiędzy Krakowem i Bratysławą została podpisana 3 października 1974 roku. 20 listopada 1984 roku powstała Umowa o dalszym rozwoju wzajemnej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami. 13 maja 1987 roku Prezydent Miasta Krakowa i Primator Miasta Stołecznego Bratysławy podpisali deklarację dotyczącą współpracy miast. Ostatnia Umowa o współpracy pochodzi z 22 października 2002 roku.

Gospodarka

  • Bratysława była jednym z partnerów projektu CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network realizowanego w latach 2016-2019 w którym udział wziął także Kraków. Celem tego projektu było stworzenie sieci 7 Playparków w krajach partnerskich w Europie Środkowej. Więcej informacji

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Andrzej Łazęcki reprezentował Kraków podczas odbywającej się 24-25 października 2016 roku Bratysławie Międzynarodowej Konferencji „Urban Water Agenda 2016”. Organizowane w ramach Prezydencji Słowacji w UE spotkanie dotyczyło zagadnień zrównoważonej gospodarki wodnej w miastach.
  • Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny w Bratysławie jest jednym z partnerów współpracujących między innymi z Krakowem w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa Małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze” koordynowanego przez Województwo Małopolskie. Realizacja projektu jest zaplanowana do 2023 roku.

Jubileusze i prezentacje

  • 17 października 2014 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz oraz Burmistrz Bratysławy  otworzyli w Galerii Miejskiej w Pałacu Prymasowskim wystawę fotograficzną autorstwa Wiesława Majki  „Codzienne spojrzenia na niecodzienne piękno Krakowa” zorganizowaną z okazji 40. rocznicy podpisania Umowy o współpracy pomiędzy Krakowem i Bratysławą. Wernisaż został poprzedzony oficjalnym spotkaniem krakowskiej delegacji z Burmistrzem Miasta Bratysławy, w którym wzięli udział również Zastępca Burmistrza Ján Budaj oraz I Radca Ambasady RP w Bratysławie Piotr Samerek. Krakowska wystawa fotograficzna była następnie prezentowana w Instytucie Polskim w Bratysławie.

Kultura

  • Bratysława jest stałym partnerem młodzieżowego projektu międzynarodowego „Mosty między Miastami”. Co roku w grudniu, na scenie krakowskich targów bożonarodzeniowych koncertują dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne z naszego miasta partnerskiego. Słowaccy goście uczestniczą także w organizowanym w ramach projektu spotkaniu wszystkich partnerów i organizatorów inicjatywy z przedstawicielami władz miasta. W latach 2019-2020 projekt został tymczasowo zawieszony.
  • Przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Bratysławie kierująca działem literatury faktu tej placówki Barbora Bieliková wzięła udział w odbywającej się w dniach 18-19 stycznia 2018 roku w naszym mieście Międzynarodowej Konferencji „Biblioteka w czasie przełomu” zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków i Urząd Miasta Krakowa. Przedstawicielka Bratysławy wygłosiła prezentację na temat realizowanych przez Bibliotekę Miejską w Bratysławie projektów i usług adresowanych do osób niedowidzących.
  • Dwie przedstawicielki Biblioteki Miejskiej w Bratysławie Barbora Bieliková i Veronika Farbová wzięły udział w odbywającej się 28 stycznia 2019 roku w naszym mieście II Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Biblioteka w czasie przełomu” organizowanej przez Bibliotekę Kraków i Urząd Miasta Krakowa. Przedstawicielkom Bratysławy towarzyszył w Krakowie specjalnie wyszkolony pies-przewodnik wspomagający na co dzień osoby niepełnosprawne korzystające z Biblioteki Miejskiej.

Pomoc społeczna i polityka senioralna

  • W organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa w dniach 8-9 listopada 2016 roku Konferencji Międzynarodowej „W Trosce o Seniorów Naszych Miast” udział wzięły przedstawicielki Bratysławy: Branislava Belanová, Dyrektor Sieci Miejskich Domów Seniora oraz Lucia Csavoly Bučková, Kierownik do spraw ekonomicznych Sieci Miejskich Domów Seniora. W pokłosiu konferencji, w 2018 roku został nawiązany kontakt między słowackimi i krakowskimi podmiotami realizującymi zadania z zakresu polityki senioralnej miast.

Promocja

  • W dniach 23-24 kwietnia 2009 roku na specjalnie zorganizowanym przy wsparciu Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Bratysławie spotkaniu dla dziennikarzy oraz branży turystycznej ze Słowacji, Urząd Miasta Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Małopolską Organizacją Turystyczną przedstawił prezentacje multimedialne promujące nasze miasto i region. Do udziału w prezentacji zaproszona została Telewizja Kraków oraz Telewizja Słowacka w Bratysławie.
  • Kraków promował swoją ofertę turystyczną i kulturalną podczas odbywającego się w dniach 1-3 lipca 2011 roku na bratysławskim Rynku „Pikniku Polskiego”, zorganizowanego przez Instytut Polski w Bratysławie z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w UE.

Sport i rekreacja

  • 25 listopada 2012 roku odbyła się techniczna wizyta studyjna w Bratysławie. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka, przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta i Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz architekci z biura Perbo Projekt zwiedzili Arenę imienia Ondreja Nepeli oraz zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi finansowania i zarządzania obiektem. Na spotkaniu zorganizowanym na terenie Areny delegację krakowska przyjął Burmistrz Bratysławy Pan Milan Ftáčnik.
  • 9 marca 2013 roku Bratysławę odwiedziła delegacja Polskiego Komitetu Olimpijskiego z prezesem Andrzejem Kraśnickim i sekretarzem generalnym Adamem Krzesińskim na czele (z udziałem Jagny Marczułajtis - posłanki na Sejm RP oraz Magdaleny Sroki – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa). W trakcie wizyty przedstawiciele polskiego oraz słowackiego Komitetu Olimpijskiego sygnowali dokument potwierdzający zamiar udzielenia poparcia miastu Kraków, które wówczas chciało ubiegać się o przyznanie mu roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022.

Wizyty oficjalne

  • Podczas Zjazdu Burmistrzów Miast Partnerskich Krakowa, odbywającego się w dniach 4-6 czerwca 2007 roku, i towarzyszącego jubileuszowi 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa na prawie magdeburskim, Bratysławę reprezentowała Anna Dyttertova, Zastępca Primatora Bratysławy.
  • 25 listopada 2012 roku z wizytą studyjną w Bratysławie przebywała Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka oraz towarzyszący jej przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Na spotkaniu zorganizowanym na terenie Areny delegację krakowską przyjął Burmistrz Bratysławy Milan Ftáčnik.
  • 19  listopada 2013 roku Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa spotkał się z Janem Budajem, Zastępcą Burmistrza Bratysławy. Rozmawiano o perspektywach ożywienia współpracy obu miast. Słowacki gość  przebywał w Krakowie w związku z udziałem w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Koordynacja działań lokalnych na rzecz bezpieczeństwa” Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Prezydenta Miasta Krakowa.
  • 23 stycznia 2014 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Ambasadorem RP w Bratysławie Tomaszem Chłoniem. Rozmowy dotyczyły perspektyw rozwoju współpracy krakowsko-słowackiej. Ambasador zadeklarował wsparcie w działaniach podejmowanych przez Kraków w kierunku aktywizacji kontaktów z Bratysławą.

Inne

  • 30 listopada 2016 roku odbyła się w Bratysławie 7. Międzynarodowa Konferencja Użytkowników CAF (Common Assesment Framework) poświęcona w szczególności wymianie dobrych praktyk w zakresie identyfikacji, priorytetyzacji i wdrażania działań doskonalących po samoocenie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa.
  • 27 października 2018 roku podczas uroczystości sadzenia 100 szlachetnych dębów z okazji stulecia odzyskania niepodległości i wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, która odbyła się w Przylasku Rusieckim Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomáš Kašaj zasadził drzewko dedykowane Bratysławie.