Gospodarcze Centrum Regionu

Autor: HDD Studio

Kraków zamieszkuje obecnie około 762 tys. stałych mieszkańców, ale każdego roku jest on również domem dla kilkudziesięciu tysięcy osób zamieszkałych tu czasowo, głównie studentów. Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski. To nie tylko centrum administracyjne województwa małopolskiego, ale ponadregionalny ośrodek naukowy i gospodarczy - wartościowy partner dla inwestorów. Miasto jest siedzibą międzynarodowych banków, stowarzyszeń wspierających działalność biznesową oraz izb handlowych (m.in. Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, Amerykańskiej Izby Handlowej, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej czy Izby Przemysłowo- Handlowej). Jego pozycję potwierdzają wysokie oceny wiarygodności kredytowej.

 

Tramwaj Rondo Ofiar Katynia Autor: Paweł Krawczyk

Ekonomiczne znaczenie Krakowa wzmacniane jest przez potencjał demograficzny regionu - w promieniu 100 km od miasta mieszka około 8 milionów ludzi. Stanowi to chłonny potencjalny rynek zbytu. Dodatkowym atutem jest fakt, iż 60% mieszkańców naszego miasta to osoby poniżej 45 roku życia.

 Niewątpliwym atutem Krakowa jest jego dogodne położenie geograficzne, na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych, blisko aglomeracji śląskiej i południowej granicy Polski. Dostępność komunikacyjna miasta jest stale wzmacniana przez realizowane inwestycje infrastrukturalne. Autostrada A4 zapewnia szybkie i wygodne połączenie ze Śląskiem oraz Niemcami, a w przyszłości także - Lwowem (Ukraina).

Otwarciu Krakowa na świat sprzyja również nowoczesny i stale rozbudowywany Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, drugi pod względem wielkości w kraju, który zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i innych kontynentów.

Rozbudowana sieć połączeń kolejowych umożliwia szybką i komfortową podróż pociągami - do Warszawy można dotrzeć w 2,5 godziny, a do Gdańska w 6 godzin. W ciągu kilku godzin można się znaleźć w Wiedniu, Pradze, Bratysławie, Berlinie i Budapeszcie.

Sukcesywnie modernizowana sieć połączeń autobusowych zapewnia sprawną komunikację w regionie, z miejscowościami w kraju oraz z większymi miastami za zagranicą.

Dziś, w dobie swobodnego przepływu kapitału, Kraków stał się atrakcyjnym miejscem lokowania wielu inwestycji. Atrakcyjne tereny, bogata oferta rynku nieruchomości wraz z rozwiniętym sektorem usług dla biznesu i zapleczem naukowo-badawczym, to niektóre z argumentów przemawiających za wyborem Krakowa jako miejsca do inwestowania.

Witamy w Krakowie - mieście, gdzie tradycja harmonijnie łączy się ze współczesnością. Gdzie dbałości o wielowiekowe dziedzictwo towarzyszy rozwój nowoczesnych technologii oraz twórcza inwencja mieszkających i pracujących tu ludzi, a bogata oferta spędzenia czasu wolnego sprawia, że jest on miastem, w którym dobrze się mieszka i pracuje. 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: DAGMARA BOBROWSKA-DZIDUSZKO
Podmiot publikujący: Wydział Rozwoju Miasta