Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Sympozjum Artystyczno-Naukowe pt. Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy

Stowarzyszenie Innowacyjności „ODIN” w Krakowie Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu Międzynarodowy Instytutu do Badań nad Sztuką IRSA Biuro Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej Galeria LABIRYNT w Krakowie mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w I Międzynarodowym Sympozjum Artystyczno-Naukowym „Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy”
Termin: 20-30 czerwca 2011 r.
Osoba kontaktowa Leszek Żebrowski, Prezes Stowarzyszenia Innowacyjności Odin
Telefon: (+48) 501 123 739
Email: plenerkrzemieniecki@wp.pl

Program Sympozjum obejmować będzie dziesięciodniowy plener malarski „Spotkania w Krzemieńcu”, w którym wezmą udział artyści polscy i ukraińscy

oraz

Konferencję naukową „Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy”

 

W pierwszej edycji reaktywowanych nowych plenerów malarskich w Krzemieńcu, noszących nazwę „Spotkania w Krzemieńcu” w roku 2011 udział weźmie 6 uczestników z Polski i 6 z Ukrainy. Podsumowaniem 10-dniowego pleneru, który odbędzie się w dn. 20-30.06.2011 w Krzemieńcu będzie wystawa poplenerowa prezentowana w  Instytucie Humanistyczno- Pedagogicznym w Krzemieńcu na Ukrainie, a potem również w Krakowie.

Mamy nadzieję, że wystawa ta będzie prezentowana przy współpracy Generalnego Konsulatu RP w Lwowie również w 7 innych miastach Ukrainy, w których znajdują się polskie konsulaty. Z tej okazji wydany będzie barwny katalog, opatrzony wstępem autorstwa dr Józefa Grabskiego-znanego historyka sztuki, Dyrektora IRSY, zawierający zarówno reprodukcje prac powstałych na plenerze i krótkie CV ich twórców, jak i niepublikowane dotąd reprodukcje prac artystów uczestniczących w plenerach w latach trzydziestych XX wieku a będących obecnie w posiadaniu Muzeum Krzemienieckiego.

W trakcie pleneru przewidziane są wycieczki dla jego uczestników do Zbaraża, Wiśniowca, Poczajowa i innych miejsc historycznych.

Lista uczestników z Polski:

Profesorowie: Teresa Żebrowska, Stanisław Sobolewski, z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie,

Profesor Stanisław Rodziński –związany z krakowską ASP wybitny malarz i wieloletni Rektor tej uczelni

Prof. Roman Banaszewski z tej samej uczelni

Prof. Maria Polakowska-Prokopiak z UMCS w Lublinie

Ryszard Rogala - Prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich,

Lista uczestników z Ukrainy:

Iwan Marczuk, Oleg Denysenko, Anatol Martyniuk, Dmytro Stecko, Oles Noga, Wolodymyr Lobun.

W czasie pleneru zaproponowany zostanie Dzień otwartych drzwi dla przedstawicieli mediów, krytyków sztuki i osób opinio-twórczych, którzy będą mogli spotkać się z artystami w czasie ich pracy. Ponadto w ramach edukacyjnej misji programu, nawiązującej do Kursów Wakacyjnych odbywających się w Krzemieńcu i Wiśniowu w latach 30-tych XX wieku zaproponujemy bogatą ofertę edukacyjno-plastyczną przeznaczoną dla różnych grup wiekowych. Podejmiemy działania edukacyjne propagujące uniwersalizm języka sztuki i eliminujące bariery związane z miejscem zamieszkania, narodowością czy wyznaniem.

Planowane są otwarte, autorskie, prowadzone przez artystów plenerowe cykle Spotkań i dialogów edukacyjnych ze sztuką, zbogatą ofertą propozycji inspiracji twórczych, happeningi i cykl pt. Obrazy dla dzieci przeznaczone dla najmłodszych odbiorców.

Pierwsza edycja międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego związana  będzie z Krzemieńcem, miejscem będącymw latach trzydziestych XX wieku kolonią artystyczną i ważnym ośrodkiem przedwojennych plenerów, w którym spotykali się, dyskutowali o sztuce i wspólnie pracowali twórczo znakomici malarze polscy i przedstawiciele akademickich środowisk artystycznych z Janem Cybisem i Emilem Krchą na czele.

Przygotowując Konferencję naukową „Plenery krzemienieckie w latach 30. XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy", mamy nadzieję, że prezentowane podczas wystąpień teoretycznych przemyślenia i treści staną się inspiracją do wymiany doświadczeń i poglądów, a poczynione wnioski pozwolą reaktywować wspaniały klimat i tradycje plenerów malarskich w Krzemieńcu.

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane praktycznym i teoretycznym aspektem tematu: antropologów kulturowych, socjologów kultury, historyków sztuki, kulturoznawców, artystów, nauczycieli, studentów i wszystkich zainteresowanych.

Planowana problematyka konferencji:

Plenery krzemienieckie w latach 30. XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy”

Miejscem obrad  będzie Instytut Humanistyczno- Pedagogiczny w Krzemieńcu,

Termin obrad          25.VI. 2011 roku

Mamy nadzieję, że w Komitecie naukowym, który będzie pracował pod kierunkiemdr. Józefa Grabskiego, założyciela i Dyrektora Międzynarodowego Instytutu do Badań nad Sztuką IRSA, zainteresowanego ewentualnym wydaniem materiałów pokonferencyjnych, znajdą się wszyscy zaproszeni naukowcy:

· prof. dr hab. Afanasij Lomakowycz, Rektor Instytutu Humanistyczno- Pedagogicznego w Krzemieńcu,

· Aleksandr Noga, Ukraińska Akademia Nauk,

· Wolodymyr Sobczuk, Instytut Humanistyczno- Pedagogiczny w Krzemieńcu,

· prof. dr hab. Tomasz Gryglewicz, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

· prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski, Wydział Sztuki UP w Krakowie,

· prof. dr hab. Stanisław Rodziński, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,

· prof. dr hab. Stanisław Sobolewski, Wydział Sztuki UP w Krakowie,

·  prof. UP dr hab. Teresa Żebrowska, Wydział Pedagogiczny UP, Katedra Edukacji Artystycznej oraz Wyższa Szkoła Filozoficzno - Pedagogiczna w  Krakowie

Aktualne  informacje i program konferencji zamieszczony jest na stronie   http://www.amk.iapmm.lviv.ua/

Przygotowaniem całości Sympozjum zajmie się  Komitet organizacyjny pod kierownictwem:

· Anatola Martyniuka, artysty malarza

· Leszka Żebrowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Innowacyjności Odin w Krakowie

Współorganizatorem projektu są również :

Konsulat Generalny RP we Lwowie

Nordic House w Krakowie

Patronat Honorowy objęli:

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie - Pan Witalij Maksymenko

Konsulat Generalny RP we Lwowie

Organizator:

Stowarzyszenie Forum Innowacyjności "ODIN"
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA AUGUSTYN
Podmiot publikujący: