Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

XX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak 2011"

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiak”. Tegoroczny Festiwal „Krakowiak 2011” będzie Festiwalem jubileuszowym, odbędzie się bowiem już po raz 20-ty. Nasza impreza odbywa się zawsze w trakcie sezonu turystycznego, w tym roku w dniach 29 czerwca - 4 lipca 2011 r.
Termin: 29 czerwca - 3 lipca 2011 r.
Osoba kontaktowa Bartłomiej Kocurek, Dyrektor
Telefon: 12 430 00 15
Fax: 12 422 52 05
Email: sekretariat@cmjordan.krakow.pl
WWW: www.cmjordan.krakow.pl

Od kilku lat nasz festiwal odbywa się pod patronatem Rady Miasta Krakowa. W tym roku patronat nad imprezą objął również Pan Prezydent Jacek Majchrowski.

Celem tych spotkań jest popularyzacja kultury ludowej i regionalnych tradycji wśród dzieci i młodzieży. Naszym festiwalem promujemy także Kraków oraz region. Młodzi ludzie biorący udział w naszych imprezach mają możliwość zaprezentowania się w przeglądzie konkursowym oraz plenerowych koncertach w Krakowie na Małym Rynku i Rynku Głównym oraz w Nowej Hucie, a także podczas parady zespołów ulicami Starego Miasta na trasie Wawel-Rynek Główny. W każdym roku gościmy w Krakowie wiele zespołów polskich i zagranicznych. W tym roku uczestnikami festiwalu będą zespoły z Ukrainy, Rosji, Łotwy, Turcji oraz polskie z Bielska-Białej, Torunia, Borowej, Mielca, Rybnika.

Wszystkie koncerty oraz parada zespołów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem szerokiej publiczności, zarówno mieszkańców Krakowa, jak też licznych turystów. Widownia nie tylko ma możliwość oglądania występujących, może również czynnie uczestniczyć w Festiwalu, biorąc udział we wspólnej nauce krakowiaka, którą poprowadzą „Małe Słowianki”. „Krakowiak” jest bardzo widoczny w mediach lokalnych (telewizja, radio, lokalne dzienniki) oraz elektronicznych, które od lat wspierają promocyjnie oraz informacyjnie nasze przedsięwzięcie.

 

 

Zespoły:

 

BESKID-BIELSKO-BIAŁA

MŁODY TORUŃ-TORUŃ

DERINCE CENESUYU ILKOGRETIM OKULU, TURCJA

BOROWIACY-BOROWA

ABRAKADABRA-MIELEC

VERBYCHENKA-KIJÓW,UKRAINA

PERKONITIS-RYGA,ŁOTWA

GRACJA, RÓWNE, UKRAINA

PRZYGODA,RYBNIK

MAŁE SŁOWIANKI, KRAKÓW

UŁYBKA, ZAPOROŻE, UKRAINA

WIESNIANOCZKA, ZAPOROŻE, UKRAINA

CZAS PIK- ROSJA

KOLORIT- ROSJA

OZORNYJE LASTOCZKI- ROSJA

ZESPÓŁ TANECZNY PRIWOLNYJ- ROSJA

ROSINKA- ROSJA

ZABAWA 2010- ROSJA

WOLCHOWIANOCZKA-ROSJA

NIEZNOST- ROSJA

ZESPÓŁ WOKALNY ANNA I ELENA PLASKINY- ROSJA

 

Regulamin
XX Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych
Zespołów Folklorystycznych
„KRAKOWIAK 2011”
29 czerwca - 4 lipca 2011 r.

Cel i przedmiot

Podtrzymanie tradycji tańca krakowskiego będącego tańcem ludowym, który awansował do rangi tańca narodowego, ochrona przed zanikiem możliwie autentycznej formy polskich tańców narodowych i ich upowszechnianie, popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie oraz wychowanie w poszanowaniu tradycji. Kontakt dzieci i młodzieży z Polski z rówieśnikami z innych krajów wpłynąć ma na lepsze poznanie Ojczyzny, Jej historii oraz języka, a także kultury ludowej krajów biorących udział w Festiwalu.

 

Założenia

Międzynarodowe Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych służą lepszemu poznaniu i pogłębianiu przez dzieci i młodzież wiedzy o rodzimej kulturze ludowej i wyrosłych na jej gruncie narodowych tańcach polskich. Ma to sens poznawczy i artystyczny, a także przede wszystkim wychowawczy.

Spotkania dają zespołom możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego, jak również są okazją do spotkań konsultacyjnych kierownictwa zespołów z fachowcami oceniającymi głównie poprawność wykonania tańców narodowych (krakowiak, polonez, kujawiak, mazur, oberek). Zespoły wybierają do przeglądu krakowiaka oraz drugi taniec narodowy. W przypadku braku w repertuarze krakowiaka prezentują dwa inne tańce narodowe lub przynajmniej jeden z nich.

Zespoły góralskie prezentują w przeglądzie konkursowym taniec góralski i zbójnicki.

Zespoły, biorące udział w Festiwalu winny oddelegować jedną lub dwie pary do wspólnej nauki krakowiaka podczas organizowanych przez nas festiwalowych spotkań artystycznych. Przygotowany w trakcie tych zajęć układ taneczny zostanie zaprezentowany na spotkaniu zespołów z  Prezydentem Krakowa w Urzędzie Miasta Krakowa oraz podczas koncertu finałowego.

 

Zadania komisji oceniającej:

-określenie kategorii poszczególnych zespołów

-ocena programów, składów instrumentów w kapelach (w razie trudności organizacyjnych można i należy skorzystać z akompaniamentu nawet jednego muzyka – dopuszcza się także udział kapel złożonych z osób dorosłych. Wyklucza się nowoczesne instrumenty, które nie są stosowane  w muzyce ludowej. Najwyżej oceniane będą zespoły z tradycyjną kapelą.

- ocena układów choreograficznych i strojów

- przekazanie instruktorom i kierownikom zespołów uwag i propozycji oraz przeprowadzenie zajęć warsztatowych

Komisja dokona oceny według następujących kategorii:

Kategoria I – zespoły artystycznie opracowane

Zespoły te występują w strojach zgodnych z tradycją regionu.

Prezentują muzykę, taniec i śpiew, który uległ opracowaniu przez specjalistów w sposób nie zmieniający istotnego charakteru.

Kategoria II – zespoły stylizowane

Stylizacja winna dotyczyć wyłącznie spraw warsztatowych przy zachowaniu charakterystycznych cech pierwowzoru. Dozwolone są kostiumy projektowane dla celów scenicznych, twórcza interpretacja muzyki, śpiewu i tańca.

 

Kryteria oceny:

Repertuar, dobór, różnorodność i sposób wykonania; stopień i zakres wykorzystania folkloru oraz stopień i charakter stylizacji w tańcu, muzyce i śpiewie; opracowanie muzyczne i wokalne bądź jego stylizacja – kapela, zestaw instrumentów; opracowanie choreograficzne, stopień jej stylizacji; strój, prezentacja i ogólny wyraz artystyczny.

Zachęca się do występu zespoły oceniane w kategorii zespołów autentycznych dodatkowo uwzględniających w swym repertuarze wydobycie elementów starych (ocena: czystość i poziom prezentowanych elementów tradycyjnej kultury w zakresie tańca, muzyki i śpiewu).

Czas trwania programu konkursowego nie powinien przekroczyć 15 minut.

Każdy zespół winien dostarczyć program występu konkursowego.

Podczas prezentacji całego dorobku artystycznego można korzystać z płyt CD.

Nagrody

Każdy zakwalifikowany zespół otrzyma dyplom uczestnictwa. Za najlepsze prezentacje przewidziane są nagrody i wyróżnienia. Jury zastrzega sobie prawo ustalenia ilości i wielkości nagród w ramach przyznanego funduszu.

Najlepszy zespół otrzyma Grand Prix festiwalu.

Sprawy organizacyjne

W festiwalu biorą udział zespoły polskie, polonijne oraz zespoły zagraniczne, które w swoim repertuarze posiadają lub zamierzają posiadać polski taniec narodowy. Zespoły uczestniczą we wszystkich innych punktach programu. Koncerty prezentujące dorobek artystyczny odbywać się będą na estradach w Krakowie i estradach województwa małopolskiego. Organizatorzy zapewniają organizację koncertów oraz program pobytu. Organizatorzy zapewniają uczestnikom rezerwację noclegów oraz wyżywienia. Koszty przejazdu oraz pobytu pokrywa instytucja delegująca. Odpłatność to 60 zł za osobodzień – dla zespołów spoza Krakowa. Zespoły uczestniczące tylko w pojedynczych koncertach, przyjeżdżające tylko na jeden dzień lub nie korzystające z noclegów zobowiązane są do zapłacenia akredytacji w wysokości 300 zł za zespół.

Przyjazd zespołów: 29.06 (środa) wieczorem (obiadokolacja)

Wyjazd zespołów :  4.07 (poniedziałek) (po śniadaniu)

Pożądanym jest przyjazd zespołu autokarem. Każdy uczestnik powinien posiadać aktualną książeczkę zdrowia, dzieci - legitymację szkolną oraz numer pesel. Ilość osób wraz z kierowcami nie powinna przekroczyć 35.

Informacje o zespole, folder, program, płytę CD itp. ułatwią organizatorom zakwalifikowanie zespołu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo kwalifikacji zespołów do Festiwalu (nie dotyczy zespołów zaproszonych). Każdy zespół powinien dostarczyć repertuar – bloki programowe z uwzględnieniem czasu prezentacji. Czas występu na poszczególnych koncertach to 15-20 min., podczas koncertu finałowego 5-10 min. Prosimy o pisemną informację o zespole. Mile widziane byłyby płyty z programem zespołów oraz materiałem charakteryzującym region, w którym działa zespół.

Zespoły zgłaszają swój udział w Festiwalu według załączonej Karty zgłoszenia na adres:

Centrum Młodzieży im.dr. H. Jordana

ul. Krupnicza 38

31 - 123 Kraków

tel. 012/430 00 15

fax 422 52 05,

e-mail: adranka@cmjordan.krakow.pl

 

Prosimy o bardzo dokładne wypełnienie karty uczestnictwa.

W przypadku braku numeru fax lub adresu e-mail, prosimy podać numer/adres zaprzyjaźnionej instytucji, gdzie moglibyśmy kierować pilne informacje dotyczące  Festiwalu.

Kartę uczestnictwa oraz materiały informacyjne należy przesłać do końca kwietnia 2011 r. Jednocześnie prosimy zainteresowane zespoły o wysyłanie wcześniej wstępnych zgłoszeń-grudzień 2010/styczeń 2011.

 

Karta Zgłoszenia

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych

Zespołów Folklorystycznych

„KRAKOWIAK 2011”

29.06- 4.07.2011 r.

1. Nazwa zespołu

 

.....................................................................................................................

2. Adres, telefon, fax

.....................................................................................................................

.....................................................................................................................

 

3. Adres e-mail, strona www

 

.....................................................................................................................

4. Imię i nazwisko kierownika zespołu, tel. kontaktowy

 

.....................................................................................................................

5. Program zgłaszany do przeglądu konkursowego, czas trwania

( polonez, krakowiak, oberek, kujawiak, mazur, tańce góralskie, zbójnicki)

 

.....................................................................................................................

 

.....................................................................................................................

6. Bloki programowe, suity, które będą prezentowane na festiwalu (nazwa, region, czas trwania)

 

.....................................................................................................................

 

.....................................................................................................................

7. Podczas festiwalu zespół będzie występować       • z kapelą      • CD

min. Ilość mikrofonów dla kapeli................

ilość mikrofonów dla zespołu z przodu sceny.................

inne potrzeby techniczne................................................

 

8. Termin pobytu na festiwalu (daty i przybliżone godziny przyjazdu i wyjazdu)

 

.....................................................................................................................

9. Zespól przyjeżdża własnym autokarem

• TAK      • NIE

 

10. Czy zespół może wziąć udział w koncertach dodatkowych w okolicach Krakowa

• TAK      • NIE

 

11.. Liczba osób występujących i towarzyszących: ogółem wszystkich ...................

 

dziewcząt ......................., chłopców .........................,

 

kobiet ............., mężczyzn ............., kierowców...........

 

12. Załączniki:  • lista osób (imię i nazwisko, data urodzenia, adres) •  program występów (minutowy)  • informacje o zespole

 

13. Każdy zespół powinien posiadać logo, nazwę zespołu na tablicy lub proporczyk do wykorzystania podczas parady zespołów

 

14.Zespół zobowiązuje się do pokrycia w całości kosztów przejazdów oraz podanych w regulaminie kosztów pobytu.

 

 

Podpis                                                      Podpis i pieczęć

Kierownika Zespołu                                    Instytucji Delegującej

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA AUGUSTYN
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta