54. Studencki Festiwal Piosenki - Krakowski Festiwal Piosenki

W zgodzie z tradycją – jeśli nie „odwieczną”, to w przypadku liczącego ponad 50 lat SFP – „od – półwieczną”, a  nasz festiwal  (z)obowiązującą, odnosimy się jego tegorocznym Koncertem Finałowym do rzeczy, które są tutaj i teraz istotne.

W tym roku – do nie byle jak okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo. Tonację flagowo – podniosłą zostawiamy innym – Instytucjom i Wydarzeniom, solidaryzując się z nimi w tym, co w oczywisty sposób flagowe i w tym, co autentycznie podniosłe.

Sami zabieramy tym koncertem głos w trybie, by tak rzec, „inwentaryzacyjnym”, przedstawiając postawy, myśli, postaci i zachowania, będące jedynie fragmentem większej całości.

Tą całością jest wizerunek Polski – dzisiejszej, po stu latach jej państwowo niepodległego bytu.

Poeci, kompozytorzy, aktorzy i piosenkarze każdym swym występem w tym koncercie dadzą swoją odpowiedź na wielkie pytanie dwa wieki temu postawione w finale słynnej frazy przez Juliusza Słowackiego: „Szli, krzycząc: >>Polska! Polska!<<  […] Bóg  […] spojrzał na te krzyczące i zapytał: >>Jaka?<<

W naszym koncercie nie będzie złych odpowiedzi na to pytanie; każda będzie dobra, bo każda będzie prawdziwa. I każdą spróbujemy uwiarygodnić, przy wszystkich – nawet najbardziej nam, czy komukolwiek,  niewygodnych – powtarzając za Stanisławem Wyspiańskim: „A to Polska właśnie”.

Wielkimi nazwiskami Juliusza S. i Stanisława W. nie podpieramy się w geście erudycyjnego szpanu; przypominamy jedynie jak stare i ważne są –to pytanie i ta odpowiedź.

Z koncertu „…A to Polska właśnie” wynika – oprócz innych rzeczy – oczywista dzisiaj już chyba dla wszystkich prawda: że bardzo się różnimy.

A czy różnimy się pięknie? – To zupełnie osobna sprawa.

Więcej informacji tutaj

                                                                                                                     

Termin:
14-21 października 2018 r.
Email:
studenckifestiwal@gmail.com

Organizator:

Fundacja Studencki Festiwal Piosenki
Data: 2018-10-03 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: