Festiwal '7xGospel 2018'

Festiwal 7xGospel to 11 dni wypełnionych śpiewem pieśni gospel w języku angielskim i polskim, ale także nauką czyli warsztatami, podczas których wybitni artyści z kraju i ze świata będą uczyć pięknego śpiewu w harmonii.

Festiwal '7xGospel 2018'
Fot. Featiwal &xGospel

Zapraszamy na 13. edycję festiwalu muzyki gospel, który odbędzie się w Krakowie w dniach 11–21 X 2018. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród zaproszonych wykonawców są: Ruth Waldron (GB), Peter Francis (GB), Peter Steinvig (DK), Mińsk Gospel Choir (BY), Grace (DK), Gabriela Gąsior, Adam Kosewski, Kraków Gospel Choir i wielu lokalnych artystów. Na warsztaty gospel można się zapisać wypełniając formularz na stronie internetowej: www.7xgospel.pl.

Do części warsztatowej Festiwalu należą: Śpiew Ruch Radość, Gospel Kids, Mamas & Papas, Faceci w Czerni, Feel the Spirit, Warsztaty dla Dyrygentów oraz 20. Warsztaty Gospel w Krakowie – warsztaty muzyki gospel, odbywające się w Krakowie każdego października od 1999 roku, prowadzenie: Ruth Waldron (GB), Peter Steinvig (DK) i Peter Francis (GB). Jest to wydarzenie, które wyznacza 2 dekady obecności muzyki gospel w Polsce i powstanie pierwszego polskiego chóru o profilu stricte gospel - Kraków Gospel Choir, założonego jesienią 1999 roku przez Leę Kjeldsen.

Do części koncertowej należą: Wieczór Uwielbienia – czyli najwłaściwszy sposób zainaugurowania Festiwalu 7xGospel – modlitwą i śpiewem; Koncert Kraków Gospel Choir – koncert pierwszego polskiego chóru gospel, który powstał jesienią 1999 roku w wyniku 1. Warsztatów Gospel w Krakowie; Gospel Family – koncert uczestników warsztatów: dla dzieci, rodziców z małymi dziećmi oraz seniorów, Koncert Facetów w Czerni – koncert uczestników warsztatów dla mężczyzn, Pogadanka Gospel – rozmowa o muzyce gospel z architektem ruchu gospel w Polsce – Leą Kjeldsen. W rozmowę wplecione zostaną utwory w wykonaniu uczestników warsztatów Feel the Spirit, Koncert Finałowy 20. Warsztatów Gospel w Krakowie – koncert ok. 300-osobowego chóru 20. Warsztatów Gospel w Krakowie oraz zaproszonych artystów, m.in.: Ruth Waldron (UK), Peter Steinvig (DK), Peter Francis (UK).

Ze względu na jubileusz 20 lat obecności muzyki gospel w Polsce twórcy Festiwalu zatytułowali 13. edycję hasłem „Czy pamiętasz? / Do you remember?”, które ma być zachętą do praktykowania wdzięczności. Inspiracja nadeszła konkretnie z Ewangelii Mt 16:9. „1999–2018 – śpiewamy gospel już 20 lat!" - takie podsumowanie możemy znaleźć na stronach Festiwalu (www.7xgospel.pl, www.facebook.com.7xGospel). Od 1999 r. każdej jesieni organizowane są Warsztaty Gospel w Krakowie. Przez te 20 lat, pieśni gospel zaśpiewało kilka tysięcy ludzi, powstało ok. 70 chórów w całym kraju, artyści czerpią inspirację ze stylu gospel i na tym owoce 2 dekad śpiewania gospelu się nie kończą. Najważniejsze są te osobiste, zawarte w historiach uczestników, którzy mówią o odnowionej nadziei, poczuciu zjednoczenia z innymi i doświadczeniu Bożej miłości, które jest podstawowym tematem muzyki gospel. Twórcy Festiwalu zapraszają do aktywnego udziału w warsztatach i do uczestnictwa w koncertach (bilet na Koncert Finałowy: 35 zł, wszystkie inne: wstęp wolny). W ramach promocji Festiwalu w Krakowie i innych miastach, odbędą się mniej oficjalne koncerty i występy uliczne polskich chórów gospel. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(W projekcie wykorzystano prace fotografów: Piotrek Banasik, Mateusz Madej, Karolina Pleśniarska, Agnieszka Serwadczak, Maciej Skolud, Agnieszka Wyrwał, Aneta Żurek)

 

Organizator:

Stowarzyszenie Gospel
Data: 2018-09-28 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: